,

تحصیل دبیرستان در جمهوری چک و لهستان

تحصیل دبیرستان در جمهوری چک و لهستان

 

 

نظام آموزشی کشور جمهوری چک

 

سیستم آموزشی در جمهوری چک در دو سطح آموزش مدرسه ای و آموزش عالی اتفاق می افتد. آموزش مدرسه ای که تا مقطع دیپلم ادامه دارد و دانش آموزان این مقطع برای حضور در دانشگاه نیاز به گذراندن دوره پیش دانشگاه (کالج) نیز هستند.

شرایط اصلی جهت گذراندن دوره آموزش عالی و حضور در دانشگاه داشتن مدرک دیپلم و گذراندن آزمون برای رشته هایی که به زبان چکی تدریس می شوند و تعداد کمی به زبان انگلیسی است. آخرین مهلت ارسال درخواست اواخر تا ماه می است. بیشتر دانشگاه ها فرم درخواست را به صورت آنلاین نیز ارائه می دهند. محتوای آزمون که به صورت کتبی، شفاهی و استعداد برگزار می گردد توسط ریاست دانشکده تعیین می گردد. آزمون های ورودی بین ژوئن تا جولای برگزار می شود.

سال تحصیلی شامل دو ترم زمستان و تابستان بوده که به نوبه خود به زمان ثبت نام، امتحانات و تعطیلات تقسیم می شود.

آموزش عالی بسته به برنامه ی دانشگاه ها به شکل تمام وقت، پاره وقت و ترکیبی برگزار می گردد. در دوره های تمام وقت دانشجویان در کلاس حاضر شده و از شیوه های تدریس سخنرانی، سمینار و تمرین هفتگی استفاده می شود. در دوره های پاره وقت مطالب آموزشی بر روی اینترنت قرار دارد و دانشجو و مدرس به صورت آنلاین با هم در ارتباط خواهند بود. در شیوه ترکیبی کلاس های آموزشی به هر دو شیوه برگزار می گردد.

جمهوری چک

جمهوری چک در مرکز اروپا قرار دارد و در واقع محل برخورد تمدن های اروپائی است. این کشور دارای منابع طبیعی غنی و فرهنگ منحصر به فردی است. بیشتر مرزهای جمهوری چک به وسیله ی رشته کوه های عظیم شکل گرفته است. وجود مناطق گردشگری فراوان در چنین کشور کوچکی یک از استثنائات اروپاست. محیط شهرها، چشمه های آب معدنی و دهکده های زیبا همواره باعث جذب گردش گران زیادی از تمام نقاط دنیا شده است. دوازده نقطه تاریخ مهم این کشور در فهرست آثار یونسکو ثبت شده است.

چک تا اوایل قرن بیستم بخشی از امپراطوری مجارستان بود. پس از پایان جنگ جهانی اول چکسلواکی اعلام استقلال کرد و پس از گذشت یک دوره کودتا و راهپیمایی و تظاهرات که به سبب فقدان کشتار به انقلاب مخملی معروف شد در اواخر سال 1992 به جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.

پایتخت جمهوری چک

پایتخت جمهوری چک شهر پراگ و با کشورهای اتریش، آلمان، لهستان و اسلواکی همسایه می باشد. سیستم اداری شامل چهارده منطقه است. زبان رسمی این کشور چکی، واحد پول کرون و یورو و سیستم حکومتی دموکراسی می باشد. این کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه اروپا، ناتو و اتحادیه اروپا نیز می باشد.

 

 

تحصیل دبیرستان در جمهوری چک و لهستان

نظام آموزشی کشور لهستان:

 

آموزش اجباری در این کشور از ابتدای سن 6 سالگی شروع شده و تا ابتدای سن 18 سالگی بمدت 12 سال ادامه دارد. سالتحصیلی شامل دو نیمسال یا ترم است که مجموعا 185 روز را شامل می گردد و مدارس در هفته 5 روز مشغول به ارایه خدمات هستند. آموزش در10 سال اول شامل دوره پیش دبستانی, دبستان و متوسطه مقدماتی تمام وقت بوده و تنها در دو سال آخر در صورت تمایل دانش آموزان به ایشان آموزش پاره وقت ارایه می شود.

مهد کودک : در این کشور کودکستانها و مراکز نگهداری و مراکز مددکاری اجتماعی برای کودکان وجود دارند که بصورت خصوصی و بخشی بصورت دولتی به حمایت و نگهداری از کودکان می پردازند.

دوره پیش دبستانی : دوره پیش دبستانی از ابتدای سن 3 سالگی تا پایان سن 6 سالگی ادامه دارد و حضور کودکان در آن اختیاری است و تنها یکسال آخر آن یعنی از ابتدای 6 تا ابتدای 7 سالگی اجباری است. اما تا قبل از 6 سالگی بیش از 97 درصد کودکان در این دوره شرکت دارند هرچند که آموزش در این دوره از طریق پرداخت شهریه انجام می گیرد. آموزش پیش دبستانی هم در مهدهای کودک و هم در کلاس پیش دبستانی مدارس ابتدایی قابل ارایه است. برنامه های این دوره نیز در سه بخش عمده شامل برنامه های آموزشی, برنامه های پرورشی و برنامه های مراقبتی می باشند.

دوره اول : دوره ابتدایی از ابتدای سن 7 سالگی تا پایان سن 12 سالگی ادامه دارد و حضور دانش آموزان در آن اجباری است. هدف آن انتقال مهارتهای پایه به دانش آموزان در عین ارتباط تنگاتنگ با والدین ایشان است. میانگین تراکم دانش آموزان در هر کلاس درس 21 نفر است. ارزشیابی در طی سالتحصیلی انجام می شود و در پایان هر ترم تحصیلی شورای معلمان مدرسه نتایج را مورد بررسی قرار داده و موفقیت دانش آموزان را تایید یا رد می نمایند. دانش آموزانی که قبول نمی شوند باید همان سال را مجددا تکرار نمایند. همه ساله بیش 300000 معلم این دوره بیش از 5/4 میلیون دانش آموز دوره ابتدایی را آموزش می دهند. با اینکه عملکرد مدارس ابتدایی مناسب است( در سال 2000 بین 1 تا 2 درصد افت تحصیلی ) اما مدارس روستایی عملکرد ضعیفتری نسبت به مدارس شهری دارند (حدود 9 درصد در برابر 3/1 درصد در سال 2000) با این حال حدود 77 درصد پسران و 23 درصد دختران تجدید آورده اند.

دوره دوم : این دوره از ابتدای 13 تا ابتدای 18 سالگی ادامه دارد و شامل دو بخش است دوره متوسطه مقدماتی و دوره متوسطه تکمیلی. معلمان این دوره برنامه درسی را از میان فهرستی که وزارت آموزش ارایه می نماید انتخاب می کنند. امتحانات در این دوره بصورت هماهنگ و نهایی برگزار می شود. نمره گذاری حداکثر 6 نمره دارد شامل نمره 1 یعنی مردود, 2 یعنی متوسط, 3 یعنی رضایتبخش , 4 یعنی خوب ,5 یعنی خیلی خوب , 6 یعنی عالی است و نمره قبولی 2 به بالا می باشد.

دوره متوسطه

دوره متوسطه مقدماتی از ابتدای سن 13 سالگی تا پایان سن 15 سالگی ادامه دارد و حضور دانش آموزان در آن اجباری است. دروس در این دوره بصورت واحدی اما مطالب پایه ای است یکی از اهداف این دوره شناسایی تواناییها و علایق دانش آموزان است.

دوره متوسطه تکمیلی از ابتدای سن 16 سالگی تا پایان سن 18 سالگی ادامه دارد و حضور دانش آموزان در آن اجباری است.

 

 

تحصیل دوره دبیرستان در کشور جمهوری چک و لهستان:

 

1- ورود به دوره دبیرستان در کشور مبدا

2- تائیدیه تحصیلی از دبیرستان و ریز نمرات

3- مهارت در زبان انگلیسی

4- معدل نسبتا خوب

5- سوابق تحصیلی قبل و ریز نمرات

 

برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید.

تحصیل دبیرستان در جمهوری چک و لهستان

تحصیل دبیرستان در جمهوری چک و لهستان