تحصیل در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی

 

تحصیل در لیتوانی در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است و افراد به راحتی و با هزینه اندک می‌توانند در لیتوانی به تحصیل بپردازند. دانشگاههای لیتوانی از سطح آموزش و کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. آن دسته از دانشجویانی که موفق به تحصیل در لیتوانی و اخذ مدارک دانشگاهی این کشور می‌شوند، در سراسر جهان می‌توانند شغل مناسبی بدست آورند و آینده شغلی خود را تضمین نمایند.

گسترش آموزشی در کشور لیتوانی، برای بقا در جهان مدرن امروزی، از لحاظ كمی و كیفی مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین هدف این کشور می‌باشد كه طرح‌ها و برنامه‌های اجرا شده همگی گویای این امر است. از زمان تاسیس دولت لیتوانی تاكنون پیشرفت‌های مهمی از هر لحاظ در حوزه آموزشی بدست آورده است. سیستم آموزش و پرورش کشور لیتوانی قبل از ورود به آموزش عالی به ۵ دوره تقسیم می‌شود که عبارتند از: کودکستان (مدت این آموزش یک سال است و برای کودکان ۶ سال این دوران آموزشی رایگان می‌باشد)؛ آموزش پیش دبستانی؛ آموزش در دوران دبستان؛ آموزش متوسط اول؛ آموزش
دانش آموزانی که بخشی از برنامه آموزش و پرورش دبستان، ابتدایی و متوسطه خود یا تمام آن را در یک کشور خارجی یا یک موسسه بین المللی در خارج از کشور یا در لیتوانی تکمیل کرده‌اند، حق انتخاب یک مدرسه دولتی یا خصوصی را خواهند داشت. همچنین اگر دانش آموزی قادر به دستیابی به یک سطح رضایت بخش از دانش و مهارت در طول دوره باشد، مدرسه برنامه آموزشی او را مهیا و کمک‌های آموزشی را فراهم می‌کند.
در کشور لیتوانی به دانش آموزان منتخب و برگزیده کمک‌های مالی زیادی می‌شود و می‌توانند از وام‌های بدون بهره استفاده نمایند. مدارس لیتوانی برای دانش آموزان غیر لیتوانیایی ارزیابی لازم برای آموزش زبان لیتوانیایی را انجام می‌دهد و این آموزش را در یک دوره پیوسته یا گروهی ( برای یک سال تحصیلی یا یک دوره کوتاه مدت ) برای دانش آموزانی که زبان لیتوانی را نمی‌دانند و یا تنها از دانش مقدماتی در خصوص آن برخوردارند سازماندهی می‌نماید.

آموزش عالی در کشور لیتوانی

در لیتوانی، آموزش عالی شامل تمام مؤسسات آموزشی بعد از دورۀ دبیرستان می‌باشد، مؤسسات آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها، دانشكده‌ها، مدارس آموزش عالی، هنركده‌ها، مدارس حرفه‌ای آموزش عالی و مراكز كاربردی و تحقیقاتی می‌باشد. سال تحصیلی در دانشگاه های لیتوانی از ماه سپتامبر تا ما ژوئن می‌باشد و شامل دو ترم پاییز و بهار می‌شود.
اغلب دانشگاههای لیتوانی در شهر ویلنیوس پایتخت لیتوانی قرار دارند، اما برخی از رشته‌های دانشگاهی هم در شعب دانشگاههای شهرهای کاوناس، شعله، کلایپیدا و پانیوژیس تدریس می‌شوند. از میان رشته‌های مختلف، رشته های پزشکی، کامپیوتر، لیزر، هنر، مهندسی، معماری و بازرگانی بیشترین دانشجویان خارجی را دارند. دانشگاههای لیتوانی امکان مهاجرت دانشجویان سال آخر را به کشورهای دیگر مثل انگلستان، ایتالیا، استرالیا، اسپانیا، کانادا و… فراهم کرده است.
تحصیل در لیتوانی در مَقطع لیسانس حدود ۳ تا 4 سال به طول می‌انجامد که این مدت زمان برای هر رشته متفاوت می‌باشد به طور مثال تحصیل دَر مقطَع لیسانس در دانشگاه‌های لیتوانی برای رشته‌هایی همچون حسابداری، علوم انسانی، مدیریت و علوم سیاسی حدود ۳ سال، برای رشته‌هایی همچون فنی و مهندسی ۴ سال و برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و معماری تا ۶ سال به طول می‌انجامد. زبان آموزشی در دوره لیسانس برای اكثر رشته‌ها انگلیسی می‌باشد.
مَقطَع فوق لیسانس در لیتوانی با توجه به رشته تحصیلی دانشجویان حدود یکسال و نیم تا 2 سال به طول می‌انجامد. زبان ارائه شده در ارشد انگلیسی، روسی و لیتوانی می‌باشد.

تحصیل لیسانس در کشور لیتوانی:

1- داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی
2- ریز نمرات 3 سال دبیرستان
3- انگیزه نامه
4- مدرک زبان آیلتس آکادمیک 5.5

تحصیل فوق لیسانس در کشور لیتوانی:

1- داشتن لیسانس 4 سال کامل
2- دیپلم
3- ریز نمرات 4 سال لیسانس
4- داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک 6
5- هدف و انگیزه
برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید