تحصیل در مجارستان

روز به روز بر محبوبیت مجارستان به عنوان یک مقصد دانشجویی بین المللی اضافه می شود، چون مجارستان کشوری مقرون به صرفه است و در عین حال که نوید یک فضای دانشجویی چند فرهنگی را می دهد، مناظر و ساختمان های نمادین و زیبایی هم دارد. همه ساله دانشجویانی از رومانی، اسلواکی، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به مجارستان جذب می شوند.
در این مقاله با موضوع تحصیل در مجارستان آشنا می شوید،
تحصیل در مجارستان

درخواست پذیرش در دانشگاه های مجارستان

برای مدرک کارشناسی
 • دیپلم دبیرستان
 • نسخه سوابق دبیرستان (کارنامه)
 • قبولی در یک آزمون ورودی (فقط برای برخی از رشته ها)
برای مدرک کارشناسی ارشد
 • مدرک کارشناسی (در صورت درخواست دوره کارشناسی ارشد یک ساله، مدرک کارشناسی چهار ساله مورد نیاز است)
 • نسخه سوابق دانشگاه
 • اثبات اینکه کارشناسی شما با رشته کارشناسی ارشدی که برای آن درخواست می کنید، مرتبط است.
برای مدرک دکترا
 • مدرک دانشگاهی معادل مدرک کارشناسی ارشد
 • اثبات تجربه قبلی حرفه ای (فقط برای برخی از رشته ها)

اگر قصد ادامه تحصیل در یک رشته انگلیسی زبان در مجارستان را دارید، یا باید مدرک زبان مثل آیلتس یا تافل داشته باشید و یا اینکه در یک آزمون ورودی مهارت های زبانی شرکت کنید.

برای مدرک کارشناسی
 • نمره 5.0 – 6.0 آزمون آیلتس آکادمیک
 • نمره 60 – 80 آزمون تافل iBT
برای مدرک کارشناسی ارشد
 • نمره 5.5 – 6.5 آیلتس آکادمیک
 • نمره 70 تا 90 تافل iBT

در مجارستان برخی رشته های تحصیلی به زبان آلمانی تدریس می شوند. بنابراین اگر می خواهید در این رشته ها به تحصیل ادامه بدهید باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید.

در مجارستان 66 موسسه آموزش عالی برای انتخاب وجود دارد که از میان آنها 9 موسسه در رده های برتر آموزش جهانی قرار دارند. برخی از معروف ترین دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی – که معمولا برای تحصیل در مجارستان به آنجا می روند- عبارتند از:
 • دانشگاه اروپای مرکزی (CEU) (Central European University)
 • دانشگاه دبرسن (University of Debrecen)
 • دانشکده تجارت بین الملل (International Business School)
 • دانشگاه متروپولیتن بوداپست (Budapest Metropolitan University)

طبیعتا رشته درسی انتخابی شما به مهارت، تحصیلات قبلی تان و جایی که می خواهید شغلتان را در آن ادامه بدهید بستگی دارد؛ ولی اگر در این خصوص مطمئن نیستید یا رشته های تحصیلات تکمیلی مختلفی در نظر دارید، بهتر است بدانید که محبوب ترین و رایج ترین گزینه های تحصیل در مجارستان عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد علوم محیطی
 • کارشناسی ارشد روابط بین الملل

مهلت ارائه درخواست در هر دانشگاه متفاوت است؛ اما متداول ترین زمان شامل موارد زیر است:

 • برای ترم پاییز: 15 فوریه
 • برای ترم بهار: 15 نوامبر

 

 

تحصیل در مجارستان

 

برای مطمئن شدن از این مساله حتما با دانشگاه منتخبتان مشورت کنید، چون این تاریخ ها به خصوص برای رشته های تحت آموزش زبان انگلیسی بسیار متفاوت هستند.

به طور کلی، شما می توانید همه مدارک مورد نیاز دانشگاه را به صورت آنلاین و در صفحه برنامه مطالعاتی منتخبتان بارگذاری کنید. برای اطمینان از اینکه همه مدارک مورد نیاز را آماده کرده اید می توانید با دانشگاه تماس بگیرید و از آنها سوال کنید که آیا کار دیگری باید انجام بدهید یا خیر.

توجه داشته باشید که دانشگاه های مجارستان بین 100 تا 150 یورو به عنوان هزینه درخواست دریافت می کنند.

 

وقتی پذیرفته شدید، از طریق پست الکترونیکی یا پست به شما اطلاع داده می شود و در مورد مراحل بعدی و اینکه چه کارهایی باید بکنید اطلاعاتی دریافت خواهید کرد.

متوسط ​​شهریه دانشگاه های مجارستان برای دانشجویانی از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا نیستند، بین 2000 تا 5000 یورو در سال است. دانشگاه های خصوصی هزینه های تحصیلی بیشتری دریافت می کنند.

اگر اهل کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU / EEA) نباشید، برای تحصیل در مجارستان نیاز به ویزا دارید که پس از پذیرش در مقطع انتخابی خود می توانید برای دریافتش درخواست بدهید. مدارک عمومی درخواست ویزا شامل موارد زیر می شوند:

 • رسید شهریه دانشگاه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گذرنامه که باید حداقل تا 6 ماه پس از روز ورود معتبر باشد
 • گواهی بیمه درمانی
 • گواهی محل اقامت در مجارستان
 • گواهی اثبات اینکه بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی در طول تحصیل دارید (تمکن مالی)
 • فرم درخواست ویزا

وقتی به مجارستان رسیدید، باید ظرف مدت 15 روز برای دریافت اجازه اقامتتان درخواست بدهید.

بورس های تحصیلی در تمام مقاطع تحصیلی، از جمله دوره های مقدماتی ارائه می شوند. معمولا مهلت درخواست دریافت بورس تحصیلی اواسط فوریه هر سال است.

مجارستان کشوری کوچک و زیبا با محیطی امن و صمیمی است. با اینکه مجارستان از نظر مطالعات بین المللی، به اندازه بقیه کشورهای اروپایی شناخته شده و معروف نیست؛ ولی در این کشور می توانید در خیلی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد درس بخوانید. چندین دانشگاه مجارستان به دلیل داشتن اساتید خوب مورد تأیید قرار گرفته اند و همیشه در رتبه بندی پیشرو دانشگاه های جهان حضور دارند.

در سال های اخیر، دانشجویان بیشتری تصمیم گرفته اند برای ادامه تحصیل به این کشور بیایند و از تجربه فوق العاده تحصیل در مجارستان لذت ببرند. به عنوان یک دانشجو در مجارستان، احتمالاً شما هم دلتان می خواهد مهمترین نکاتی که در این خصوص وجود دارد و به شما کمک می کنند زندگی تان را با شرایط زندگی در مجارستان تطبیق بدهید را بدانید.

اما قبل از پرداختن به این مورد، اگر هنوز مطمئن نیستید چه مدرک یا دانشگاهی را انتخاب کنید، ما اینجا چند رشته عالی به شما معرفی می کنیم که می توانید آنها را انتخاب کنید:

 • کارشناسی ارشد مدیریت در مجارستان (Masters in Management)
 • کارشناسی ارشد روابط بین الملل در مجارستان (Masters in International Relations)
 • کارشناسی ارشد اقتصاد در مجارستان (Masters in Economics)
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در مجارستان (Masters in Computer Sciences)
 • کارشناسی ارشد مهندسی عمومی در مجارستان (Masters in General Engineering)

با اینکه مجارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، اما به طور کلی نمی توانید در مجارستان از یورو استفاده کنید. واحد پول رسمی این کشور فورینت (Ft) نامیده می شود. اگرچه در بعضی از نقاط، هنوز هم می توانید یورو پرداخت کنید، اما فورینت پول رایج این کشور است.

یک یورو حدود 300 فورینت ارزش دارد. فروشنده های مختلف بین قیمت خرید و فروش ارزها مبالغ متفاوتی عنوان می کنند. بنابراین اگر قصد خرید ارز دارید از مراکز معتبر این کار را انجام بدهید.

اگر از یک کشور غربی به مجارستان بیایید، همه چیز برایتان خیلی ارزان تر خواهد بود. قیمت های مجارستان کاملاً مشابه سایر کشورهای اروپای شرقی است.

تخفیف های زیادی برای دانشجویان در مجارستان در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال در حمل و نقل عمومی، اماکن ورزشی یا بلیط های سینما – هزینه تمام آنها با کارت دانشجویی تقریباً نیم بهاست. می توانید از دانشگاهتان کارت دانشجویی بگیرید یا یک کارت بین المللی (به نام ISIC) دریافت کنید.

 

 

تحصیل در مجارستان

 

در مجارستان، دانشجویان می توانند برای استفاده از سیستم حمل و نقل تا 50% تخفیف بگیرند. برای اینکه بلیط دانشجویی بخرید باید کارت دانشجویی معتبری همراه داشته باشید، در غیر این صورت جریمه می شوید. متأسفانه، در مجارستان برای دانشجویان محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها از یک شرکت خدماتی به شرکت دیگر متفاوت است.

حالا بیایید مهمترین شرکت های حمل و نقل در مجارستان را بررسی کنیم و ببینیم چطور می توان از تخفیف دانشجویی استفاده کرد.

بوداپست، پایتخت کشور مجارستان سیستم حمل و نقل عمومی واقعا خوبی دارد. شما حتی شب ها هم می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل به هر نقطه ای بروید. خطوط مترو، تراموا، راه آهن حومه ای، اتوبوس، واگن برقی، اتوبوس شبانه و غیره، همگی توسط یک شرکت اداره می شوند و شما برای استفاده از هر نوع وسیله حمل و نقل فقط به یک کارت احتیاج دارید.

راه آهن مجارستان (MÁV)

اگر می خواهید با قطار به مجارستان بیایید یا قرار است مسیری طولانی در این کشور را بپیمایید، راه آهن مجارستان گزینه مفیدی برای شماست. راه آهن مجارستان بلیط دانشجویی هم ارائه می دهد؛ ولی کارت شناسایی دانشجویان بین المللی را قبول نمی کند و فقط کارت دانشجویان دانشگاه های EEA یا سوئیس را می پذیرد.

ولان (Volán)

این شرکت با اتوبوس های داخلی برای طی مسافت های طولانی تر همکاری می کند. شرکت ولان کارت شناسایی دانشجویی دانشگاه EEA یا سوئیس را می پذیرند، اما فقط برای بلیط. شما نمی توانید با این کارت دانشجویی کارت های ماهیانه بخرید. بعضی از اتوبوس ها به شما اجازه دسترسی به اینترنت بی سیم رایگان رایگان را هم می دهند. به طور کلی اتوبوس ها نسبت به راه آهن از اطمینان بیشتری برخوردار هستند. هزینه حمل و نقل با اتوبوس هم براساس مسافت پیموده شده تعیین می شود.

اقامت دانشجویان در مجارستانمحل اقامت یکی از مهمترین مواردیست که باید موقع سفر به خارج از کشور برای آن برنامه ریزی کنید. بسته به دانشگاهی که قرار است در آن تحصیل کنید، می توانید در خوابگاه ها یا اقامتگاه های دانشجویی اقامت داشته باشید. اگر این موارد در دسترس نبود دانشگاه می تواند به شما کمک کند تا جای مناسبی برای اجاره پیدا کنید

اگر دانشگاه بخش ESN (شبکه دانشجویی اراسموس) داشته باشد، می تواند به شما در زمینه اسکان و سایر مواردی که برایتان پیش می آید کمک کند. شما می توانید فهرست دانشگاه هایی که از این شبکه استفاده می کنند را در وب سایت رسمی شبکه دانشجویی اراسموس بررسی کنید.

 

در شهر سگد (Szeged) مجارستان هیچ خوابگاهی برای دانشجویان وجود ندارد؛ ولی دفتری به نام “دبیرخانه دانشجویان خارجی” (Foreign Students’ Secretariat) دارند که به شما در پیدا کردن محل اقامت مناسب کمک می کند. هزینه اقامت ماهانه در این شهر حدود 360 تا750 یورو است.

در شهر دبرسن (Debrecen)، می توانید با پرداخت هزینه 150تا200 یورو در ماه، خوابگاه بگیرید.

شهر پچ (Pécs)، خوابگاه های بیشتری برای دانشجویان خارجی ارائه می کند که هزینه ماهانه آنها 100 تا 150 یورو است.

به سختی می توانید در پایتخت مجارستان یعنی بوداپست خوابگاه ارزان قیمتی پیدا کنید. برای همین بهتر است به تنهایی یا با تعدادی دیگر از دانشجوها آپارتمان اجاره کنید. دانشگاه های بزرگتر بخش های ESN مخصوص خودشان را دارند که در آنها آپارتمان های 1 اتاقه با هزینه 320 یورو در ماه اجاره داده می شوند. برای اینکه هزینه اقامتتان در مجارستان کم شود می توانید با سایر دانشجویان آپارتمان اجاره کنید که در این صورت هزینه اجاره به 170 یورو می رسد

به عنوان یک دانشجوی خارجی باید بدانید که در صورت نیاز به اقدامات پزشکی در مجارستان باید به کجا مراجعه کنید. اگر شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید می توانید کارت بیمه اجتماعی بین المللی (EHIC) بگیرید. با استفاده از این کارت تحت شرایط مشابه و با همان هزینه ای که مردم بیمه شده این کشور درمان می شوند، درمان می شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر باید وب سایت رسمی EHIC را بررسی کنید.

برای اخذ پذیرش در مقاطع لیسانس- فوق لیسانس- دکتری- رشته های پزشکی- دندان- دارو- پرستاری با ما تماس بگیرید.