ویزای استارت آپ چیست؟

ویزای استارت آپ چیست؟

ازطریق ویزای استارتاپ کانادا، تنها با یک ایده بیزینسی جدید و نوآورانه، امکان مهاجرت و اخذ اقامت دائم برای شما و خانواده شما، فراهم خواهد شد

در سالهای گذشته استارتاپ ها نقش موثری در اقتصاد جهانی داشته اند. شرکت های کوچکی که از پارکینگ خانه ها شروع به کار کردند، بعد از چند سال به چنان شرکت های بین المللی بزرگی بدل شدند، که هزاران شغل و میلیاردها دلار سود به کشورهای متبوع خود سرازیر نمودند. ویزای استارت آپ

به عنوان مثال، استارتاپ هایی همچون “Uber” و یا “Airbnb” در حال حاضر به شرکت های بین المللی بزرگی تبدیل شده اند. بی شک در این روند مهاجران نیز نقش بسیار موثری داشته اند. به طوری که چهل وسه درصد شرکت های فورچون 500 را نسل اول و یا دوم مهاجرین تأسیس نموده اند، و حتی نتایج تحقیقی در سال 2016 نشان میدهد که نیمی از استارت آپ هایی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار را، مهاجرین تشکیل داده اند.

به همین دلیل، کشورهای مختلف سعی در فراهم نمودن بستری مناسب، برای رشد بیزینس های کوچک واستارت آپ ها، داشته اند. بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا، از مهاجرت کارآفرینانی که کسب و کار خود را در آن کشور راه اندازی نمایند؛ استقبال میکنند. آنها از شما میخواهند تا ایده بیزینس خود را به کشور آنها آورده، و باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در آن کشور شوید.

یکی از موفق ترین برنامه ها در این زمینه، توسط کشور کانادا ارائه شده است، که به “برنامه ویزای استارتاپ کانادا” معروف می باشد. این برنامه برای کارآفرینانی طراحی شده است، که می خواهند به کانادا مهاجرت کرده و توانایی ایجاد بیزینسی جدید و نوآورانه، دارای پتانسیل ایجاد شغل در داخل کشور کانادا، و قابل گسترش در سطح جهانی باشد را، دارا باشند. پس با یک ایده بیزینسی جدید و نوآورانه، امکان مهاجرت به کانادا برای شما و خانواده تان، از این طریق فراهم خواهد بود. دولت کانادا، به ریسکی که کارآفرینان میپذرند و همچنین درصد امکان موفقیت استارتاپ ها واقف بوده، و در صورت عدم توفیق بیزینس، اقدام به ابطال اقامت کارآفرینان نخواهد کرد. بنابراین مهاجرین، در صورت انصراف از ادامه بیزینس خود (به هر دلیلی)، اقامت دائم خود را از دست نخواهند داد.

 

شرایط ویزای استارتاپ کانادا

خلاصه شرایط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کاناداش:

1- ایجاد یک بیزینس در کانادا

بیزینسی که در کانادا ایجاد میشود باید دارای شرایط زیر باشد:
– بیزینس در کانادا ثبت شود.
– هر کدام از متقاضیان ویزای استارتاپ، مالک حداقل 10 درصد بیزینس باشند.
– در مجموع در یک تیم کارآفرینی، حداکثر پنج نفر میتوانند برای برنامه ویزای استارتاپ کانادا اقدام نمایند.

2- دریافت نامه حمایت از یکی از سازمان های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا:

دولت کانادا جهت بررسی، تایید شرایط واصالت ایده بیزینسی، سازمانهایی را مشخص کرده (اینکیوبیترها، انجل اینوسترها و ونچر کپیتالیست ها) که بیزینس را بررسی و نامه ای مبنی بر حمایت از بیزینس، صادر مینمایند.
برای درخواست اقامت دائم کانادا، باید حداقل از یکی از این سازمانها نامه حمایت دریافت شود.

3- مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسه)

سطح تعیین شده در معیار زبان کانادا (CBL)، معادل 5 می باشد. به عبارت دیگر، چنانچه متقاضی در آزمون IELTS شرکت نماید، لازم است در مجموع نمره 5 کسب کرده و نمرات وی در هر یک ازمهارتهای مکالمه، خواندن، نوشتن و صحبت کردن کمتر از نمرات درج شده در جدول ذیل نباشد:
Listening : 5.0
Reading : 4.0
Writing : 5.0
Speaking : 5.0
* به خاطر داشته باشید، چنانچه برای کسب مدرک زبان، در آزمون IELTS شرکت می نمایید؛ حتما باید در امتحان IELTS – General Training شرکت کرده و آیلتس آکادمیک مورد پذیرش برنامه استارتاپ کانادا نمی باشد.

4- داشتن حداقل هزینه زندگی در کانادا

متقاضیان در هنگام درخواست ویزا باید نشان دهند که دارای تمکن مالی لازم برای اداره زندگی خود و همراهانشان در بدو ورود به کانادا می باشند؛ و برای این منظور باید اقدام به اخذ نامه تمکن مالی از بانک خود نمایند. مبلغ تمکن در این نامه با توجه به تعداد اعضاء خانواده تغییر میکند، به طور مثال، این مبلغ برای یک نفر 13.310 دلار کانادا و جهت یک خانواده سه نفره، 20.371 دلار کانادا می باشد. جهت رؤیت جدول حاوی اطلاعات دقیق در خصوص میزان تمکن مالی، اینجا کلیک کنید.

ویزای استارت آپ چیست؟

مراحل اقدام برای ویزای استارتاپ کانادا

مراحل اقدام برای ویزای استارتاپ کانادا به دو بخش کلی تقسیم میشود.
در بخش اول نامه حمایت دریافت شده و در بخش دوم با ارسال نامه حمایت همراه با مدرک زبان، تمکن مالی و سایر مدارک لازم، درخواست اقامت ثبت میگردد.

بخش اول: دریافت نامه حمایت صادر شده توسط یکی از سازمانهای معرفی شده:
1- توسعه ایده کسب و کار
2- انتخاب سازمان مورد تایید
3- تهیه مدارک استارت آپ (بیزینس پلن، صورت های مالی، پرزنتیشن ها و …)
4- ثبت درخواست نامه حمایت
5- آمادگی برای مصاحبه و شرکت در کلاس های آموزشی
6- ارائه کلیه مدارک موردنیاز از جمله آیلتس توسط متقاضی
7- شرکت در کلاس آموزشی (در صورت لزوم)
8- دریافت نامه حمایت

بخش دوم: مراحل درخواست اقامت دائم
9- دریافت بسته اطلاعات و چک لیست مدارک درخواست اقامت
10- تهیه مدارک و تکمیل فرم های مورد نیاز
11- پرداخت هزینه های قانونی
12- ثبت درخواست اقامت دائم کانادا

بعد از درخواست اقامت دایم

12 الی 16 ماه پس از درخواست، متقاضی اقامت دائم خود را دریافت خواهد نمود. این مدت زمان توسط اداره مهاجرت، جهت بررسی پرونده اقامت دائم متقاضی، تعیین گردیده است.

پس از درخواست اقامت و بررسی اولیه مبنی بر عدم نقص در مدارک و پرداخت هزینه ها، متقاضی، نامه ای جهت انجام انگشت نگاری و انجام آزمایشات پزشکی دریافت خواهید نمود که 30 روز فرصت خواهد داشت تا برای انجام انگشت نگاری مراجعه نماید.

چنانچه متقاضی قصد داشته باشد پیش از دریافت اقامت دائم و سریعتر به کانادا سفر کرده و بیزینس خود را راه اندازی نماید، میتواند درخواست ویزای کاری نماید. درخواست این نوع ویزا اختیاری است. شایان ذکر است، در صورتی که متقاضی درخواست ویزای کاری کرد، می بایست بیزینس خود را در کانادا آغاز کرده و مدارکی نیز دال بر پیشرفت کاری ارائه نماید.

بر خلاف اقامت دائم کانادا، با ویزای کاری استارتاپ، متقاضی تنها حق کار کردن بر روی بیزینس معرفی شده به اداره مهاجرت را دارد، و در صورت وجود مدارکی دال بر کار تمام وقت وی در غیر از کسب و کار معرفی شده، امکان عدم صدور اقامت دائم وجود خواهد داشت. پس از دریافت ویزای کار، لازم است متقاضی تا زمان دریافت اقامت دائم، در کانادا مستقر شده و اکثر زمان خود را در کانادا بگذراند. بدیهی ست در صورت عدم حضور متقاضی در کانادا، پس از صدور ویزای کار، امکان عدم صدور اقامت دائم وجود خواهد داشت.