اقامت یونان با خرید ملک 2022 ✔️ (اخذ ویزای طلایی)

شرایط و مراحل خرید ملک – یونان

کشور یونان با اجرای طرح اقامت با ویزای طلایی /Golden Visa مهاجران زیادی را جهت اقامت و سرمایه گذاری به خود جذب کرده و همچنین موجب رونق اقتصادی یونان شده است. یونان با آب و هوای مدیترانه ای، موقعیت جغرافیایی و اجتماعی اش کشوری به صرفه برای زندگی از لحاظ رفاهی و اقتصادی است. خرید ملک در یونان از راحت ترین روش ها برای اخذ اقامت در یونان است که مزایای زیادی دارد. طبق قانون، خرید ملک در یونان مستلزم طی مراحل و شرایط قانونی است که در این مقاله به بیان آن می‌پردازیم.

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

مراحل قانونی خرید ملک در یونان

 

مرحله اول

در مرحله اول سرمایه گذار به صورت حضوری و یا غیر حضوری از پروژه بازدید میکند و پس از انتخاب ملک مورد نظر توسط مشتری، توافقنامه ای بین خریدار و سازنده امضا می شود و10 درصد بهای ملک به صورت بیعانه پرداخت می‌گردد. دقت داشته باشید که شما می‌توانید اطمینان کامل از سند ملک را با بررسی سوابق مالیاتی، مسائل بانکی و وام های اخذ شده احتمالی استعلام بگیرید سپس برای خرید اقدام فرمایید.

 

مرحله دوم

در مرحله بعد امور قانونی آن از طریق وکیل در یونان و یا خارج از یونان صورت میگیرد و شما بصورت حضوری در داخل یونان برای اعلامیه رسمی، امور مالیاتی، تهیه مدارکی چون: عکس، مشخصات کامل و حساب بانکی اقدام می‌کنید. موسسات اقتصادی و بانکی بزرگی در یونان وجود دارند که خدمات مشتری بین المللی را برای سرمایه گذاران فراهم می سازند و زبان آنها به انگلیسی و یونانی است. بانک ,Piraeus ,Alpha Euro bank, NBG از معروف ترین بانک های ملی در یونان شناخته شده اند.

 

مرحله سوم

در این مرحله در واقع امور مالیاتی، انتقال سند و امور وکالتی به طور قانونی صورت می‌گیرد، مبلغ کامل ارزش ملک طی دو ماه پرداخت و طی سه ماه قرارداد نهایی بسته می شود. سپس شما میتوانید برای درخواست مجوز اقامت دائم وblue paper اقدام فرمایید.

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

مرحله چهارم و نهائی

در این مرحله سرمایه گذار دریونان امور مربوط به تاییدیه رسمی، مالیات، عکس، مشخصات و حساب بانکی را انجام میدهد و سپس با ثبت اثر انگشت و اطلاعات بیومتریک، (طبق قرارداد) اقامت دائم شما طی 4-2 ماه صادر می گردد.

مدارک مورد نیاز

خرید ملک و اخذ اقامت نیازمند مدارک و اطلاعاتی است که گاهی نیازمد ترجمه است پایه ترین مدارک مورد نیاز شما عبارتند از:

 • پاسپورت
 • اصل شناسنامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل گواهی ازدواج (در صورت تأهل)
 • تاییدیه حساب بانکی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید ملک و کسب اقامت با ما تماس بگیرید.

آشنایی با آب و هوا – یونان

یونان کشوری اوراسیایی واقع در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آتن و زبان رسمی آن یونانی است. یونان جزء اتحادیه اروپا و پول رایج آن یوروست. یونان از بهترین و آسانترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت و اخذ اقامت است.

 

زمستان در یونان

زمستان در بخش های شمالی یونان از اوایل ماه نوامبر، در مناطق کوهستانی قبل از ماه نوامبر و در جنوب یونان معمولا از اواسط ماه دسامبر آغاز می‌شود و تا آن زمان دمای هوا به ویژه در سواحل با وجود بارش باران، معتدل است. ژانویه و فوریه از سردترین ماه های سال در کشور یونان هستند. با این‌حال، زمستان ها در جزایر دریای اژه و دریای لونیان معتدل تر است.

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

بهار در یونان

برخلاف زمستان، تابستان خیلی سریع آغاز می شود و فصل بهار در یونان دوره‌ی طولانی ندارد. در ماه مارس، آب و هوا متغیر بوده و سرما هنوز وجود دارد. در ماه آوریل نشانه های پایداری در شرایط جوی نمایان می‌شود؛ اما به محض اینکه بهار پیش می‌رود هوا خیلی تند و سریع تغییر وضعیت می‌دهد. در واقع بهار دوره‌ی کوتاه مدت از سرمایی است که به وسیله ی امواج اتفاقی گرما دنبال می‌شود.

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

تابستان در یونان

اساسا فصل تابستان در یونان از ماه ژوئن آغاز می‌شود البته ممکن است در مناطق شرقی زودتر رخ بدهد. هوا در طول تابستان یکنواخت و بارش باران کم است، اما اگر باران شروع به باریدن کند خیلی سریع و کوتاه مدت بارش باران قطع می‌شود. گرمای شدید از ویژگی اصلی فصل تابستان است. گرما در مناطق ساحلی و جزایر به دلیل وزش بادهای شمالی و نسیم در طول تابستان قابل تحمل تر است. شب های تابستان یونان بر خلاف روزهای آن برای تفریح و سرگرمی پیشنهاد می‌شود. شب ها هوا خشک اما خنک است و شما می‌توانید نسیم عصرگاهی ملایمی را احساس کنید.

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

پاییز در یونان

در بیشتر مناطق آتن، فصل پاییز به عنوان زیباترین فصل و حتی خوشایندتر از فصل بهار است. پاییز در مناطق جنوبی یونان و جزایر تا اواسط ماه دسامبر طول می‌کشد. بارش باران اولیه از اواسط ماه سپتامبر تا اوایل ماه اکتبر ظاهر می‌شود. دمای متوسط در فصل پاییز از 2تا 4 درجه سلسیوس بیشتر از دمای هوای فصل بهار است و دمای هوای خوب و لذت بخشی دارد. به گفته‌ی خیلی از افراد فصل پاییز با آسمان صاف و هوای مطلوب، بهترین زمان برای سفر و گردش در یونان است.

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

قیمت خانه در یونان

افرادی که از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک به دنبال اخذ اقامت یونان می باشند، مهم ترین دغدغه آنان، قیمت خانه در این کشوراست. این قیمت ها با توجه به عواملی مانند: منطقه، متراژ، امکانات و… متفاوت می باشد. افرادی که دارای سرمایه محدود می باشند، می توانند به سراغ خانه های قدیمی رفته که هزینه پایین تری برای فروش آنها در نظر گرفته شده است. همچنین هرچه به سمت شهرهای مهم و شلوغ که بیشتر در مرکز توجه هستند، برویم به همان میزان قیمت خانه ها نیز افزایش خواهد یافت. خانه ها در یونان شامل: آپارتمان های نوساز، ویلاها و خانه های قدیمی می باشد که هرکدام دارای هزینه های متفاوت است و هر شخصی با توجه به میزان دارایی و نوع هدفش برای زندگی در یونان، می تواند یکی را انتخاب و خریداری نماید.

قیمت ویلا در یونان

همانگونه که پیش تر بیان کردیم، یکی از انواع خانه هایی که در یونان به فروش می رسد، خانه های ویلایی است که با امکانات متعددی ساخته شده اند و در جدول زیر به قیمت انواع ویلاها در مناطق مختلف یونان پرداخته ایم:

تعداد اتاق – متراژ منطقه قیمت
4خواب (140 متر) آتن 250 هزار یورو
3 خواب (230 متر) وولا_آتیکا 350هزاریورو به بالا
4 خواب (110 متر) مقدونیه 450هزار یورو به بالا
2 خواب حومه شهر 100 الی 200 هزار یورو
3 خواب حومه شهر 150 الی 300 هزار یورو
3 خواب (240 متر) مقدونیه 530 هزار یورو
4 خوابه مرکز شهر 300 هزار یورو

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

قیمت خرید آپارتمان در یونان

بیشترین نوع اقامتگاهی که به فروش می رسد و افراد آن را برای خرید انتخاب می نماید، آپارتمان می باشد که در جدول زیر به شرح دقیقی از قیمت های آن در مناطق مختلف یونان اشاره کرده ایم:

متراژ منطقه قیمت
78 متر مربع مقدونیه 120 هزار یورو
50 متر مربع آتن، آتیکا 99 هزار یورو
110 متر مربع مقدونیه 600 هزار یورو
109 رافینا 350 هزار یورو

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

کدامیک از اعضای خانواده شما امکان دریافت این اقامت را دارند؟

با خرید ملک در یونان برخلاف سایر کشورهای حوزه شنگن، افراد بیشتری را می‌توانید به همراه خود به اروپا ببرید. همچنین این موضوع هزینه خاصی بجز هزینه‌های مربوط به امور اداری اقامت، برای شما در بر نخواهد داشت.

افرادی که از این طریق می‌توانید به همراه خود به اروپا ببرید عبارتند از:

 • همسر
 • فرزندان زیر 21 سال
 • فرزندان مجرد بالای 21 سال (در صورتی که در کشور یونان پذیرش دانشگاهی داشته باشند.)
 • مادر و پدر (در صورت اثبات آنکه خرج زندگی ایشان را شما پرداخت می‌کنید.)
 • مادر و پدر همسر (در صورت اثبات آنکه خرج زندگی ایشان را شما پرداخت می‌کنید.)

حداقل ارزش ملک برای خرید ملک در یونان چقدر است؟

همانطور که گفته شد، حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در یونان 250.000 یورو می‌باشد، لذا ارزش خانه خریداری شده باید به همین میزان باشد.

پس از خرید خانه در یونان، چه نوع کارت اقامتی برای شما صادر می‌شود؟

پس از خرید خانه در یونان، به شما کارت اقامت موقت یکساله اروپا (TRP) داده می‌شود و پس از 5 سال به شرط آنکه ملک خریداری شده را نفروخته باشید و همچنین مرتکب خلاف‌های کیفری نشده باشید، می‌توانید اقامت دائم (PR) بگیرید. اخذ اقامت دائم با خرید ملک در یونان پیچیدگی‌های زیادی ندارد.

آیا می‌توان با کارت اقامت یونان در کل اروپا زندگی کرد؟

شما و خانواده تان با اخذ اقامت کشور یونان می‌توانید از همان ابتدا در تمامی کشورهای حوزه شنگن کار، زندگی و تحصیل کنید. در واقع با اخذ اقامت یونان، شما مقیم کل حوزه شنگن خواهید بود.

در این روش به دلیل آنکه شما و خانواده تان به جای ویزا، اقامت این کشور را دریافت می‌کنید و مقیم اروپا محسوب می‌شوید، از همان ابتدا امکان زندگی، تحصیل، افتتاح حساب، ثبت شرکت، خرید خانه و… را در کل کشورهای حوزه شنگن خواهید داشت.

شما و خانواده تان برای ماندن در یونان هیچ اجباری ندارید. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان ما، املاکی را در یونان خریداری کرده و اجاره داده اند. سپس خودشان در ایران و یا سایر کشورهای حوزه شنگن زندگی می‌کنند.

 

هزینه زندگی در یونان

به صورت کلی میزان حداقل حقوق در کشور یونان ماهانه مبلغی در حدود 385 یورو تعیین گردیده و بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده، میانگین حقوق و دستمزد مبلغ 2،788 یورو در ماه می باشد. هزینه های زندگی در کشور یونان در شهرهای مختلف متفاوت می باشد اما به صورت میانگین می توان هزینه های زندگی بدون در نظر گرفتن اجاره ملک یک خانواده 4 نفره در شهر آتن را در حدود 2035 یورو تخمین زد. در جدول زیر قیمت برخی از اصلی ترین هزینه های روزمره را مشاهده می فرمایید.

ردیف شرح قیمت (دلار آمریکا)
1 یک وعده غذا به همراه نوشیدنی در رستوران 14
2 یک وعده غذای فست فود (بیگ مک کومبو) 7
3 1 لیتر شیر 1.23
4 12 عدد تخم مرغ 4.17
5 سیب 1 کیلوگرم 1.56
6 نان برای دو نفر در یک وعده 0.74
7 اجاره آپارتمان 85 متری در منطقه گران قیمت 655
8 اجاره آپارتمان 85 متری در منطقه معمولی 475
9 اجاره آپارتمان 45 متری در منطقه گران قیمت 433
10 اجاره آپارتمان 45 متری در منطقه معمولی 301
11 تلوزیون 40 اینچ 340
12 یک بسته سیگار مارلبرو 4.45

ویزای طلایی یونان با خرید ملک

بهترین شهر برای خرید ملک در یونان

هرچند که فرصت سرمایه گذاری مناسب از طریق خریدن ملک در جای جای یونان وجود دارد و هر منطقه دارای مزایای قابل توجهی می باشد که افراد را راغب به خرید ملک در این کشور کرده است اما به آن دسته از عزیزانی که دوست دارند در بهترین شهرهای این کشور اقدام به خرید ملک کنند، مناطق زیر را پیشنهاد می دهیم:

 • آتن
 • یونان مرکزی
 • پلوپنز
 • جزیره کورفو
 • جزیره کرت

در میان لیست معرفی شده، شهر آتن که پایتخت یونان نیز می باشد در صدر لیست قرار دارد و این به دلایل مختلفی از جمله: شناخته بودن آتن در سراسر دنیا، قطب گردشگری یونان و برپایی رویدادهای مهم دنیا از جمله المپیک در این کشور می باشد. از آنجایی که صنعت گردشگری در آتن از رونق بسیار بالایی برخوردار است، بازار کار ایده آل و درآمد خیلی خوبی در این شهر وجود داشته و همین امر موجب شده تا اقتصاد رو به رشد و دارای رونقی در آتن حاکم باشد و همین موضوع تضمین کننده سوددهی به افرادی باشد که اقدام به خرید خانه در آتن می کنند.

 

مدارس یونان

سیستم آموزش یونان از طریق وزارت آموزش، تحقیقات و امور مذهبی اداره می‌شود. طبق قانون، همه‌ی کودکان بین 15-6 سال ملزم به رفتن به مدرسه هستند. مدارس دولتی هیچ شهریه ای از دانش آموزان دریافت نمی‌کنند و کاملا رایگان هستند. مهاجران مقیم یونان می‌توانند فرزندانشان را به صورت رایگان به مدرسه دولتی ببرند، اما بیشتر مهاجران ترجیح می‌‌دهند که فرزندانشان در مدارس بین المللی و خصوصی تحصیل کنند تا نیاز های دانش آموز مهاجر با توجه به تفاوت های فرهنگی و زبانی تامین شود.

مدارس دولتی یونان

مدارس دولتی یونان می‌توانند بستر های لازم برای ارتباط صمیمی و نزدیک با دانش آموزان بومی یونان را فراهم سازند و درنتیجه با کشور جدید ارتباط بهتری بگیرند. با وجود اینکه هیچ شهریه ای بابت مدرسه دولتی پرداخت نمی‌شود، اما خیلی کم پیش می‌آید که دانش آموزان مهاجر در مدارس دولتی تحصیل کنند، زیرا والدین مهاجر ترجیح می‌دهند که سرمایه قابل توجهی را برای معلم خصوصی فرزندانشان هزینه کنند. علاوه بر این، سیستم آموزش یونان به صورت حفظی است که این روش ها با رویکرد مبتنی بر توسعه در دیگر مناطق جهان کاملا متفاوت هستند.

مدارس خصوصی یونان

اگرچه مدارس خصوصی در یونان هنوز تحت دولت یونان اجرا می‌شوند، اما این موسسات استقلال بیشتری نسبت به مدارس دولتی یونان دارند که می‌توانند تدارکات بهتری جهت آماده سازی کودک مهاجر فراهم سازد. مدارس خصوصی یونان با وجود شهریه نسبتا بالا، دارای سطح استاندارد آموزشی بالایی هستند و اندازه‌‌ی کلاس ها نسبت به کلاس های مدارس دولتی کوچکتر است.

مدارس بین‌المللی یونان

در یونان تعداد کمی مدرسه بین‌المللی وجود دارد که بیشتر آنها در آتن و تعداد کمتری در شهر تسالونیکی یونان تاسیس شده اند. این مدارس دارای برنامه های درسی بین‌المللی هستند که به زبان انگلیسی یا به زبان کشور مبدا تدریس می‌‌شوند. مدرسه بین‌المللی رایج ترین مدرسه برای کودکان مهاجر است زیرا این فرصت را به کودکان مهاجر می‌دهد که با یک برنامه درسی آشنا به زبان مادریشان آموزش ببینند.

دانشگاه های یونان

دانشگاه های یونان از بهترین دانشگاه های اتحادیه اروپا است و معمولا شما برای تحصیل در یونان نیاز به اخذ مدرک زبان یونانی هم دارید. یونان به عنوان مهد تمدن فرهنگ و هنر، ادبیات و فلسفه و پیشینه ی تاریخی اش شهرت بسیاری دارد. همین خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد یونان دانشجویان بسیاری را برای تحصیل در این کشور به خود جذب کرده‌است.

در زیر تعدادی از برترین دانشگاهای یونان را با هم بررسی می‌کنیم.

University of Crete دانشگاه کرت

این دانشگاه از سال 1973 تاسیس شده است و دارای 16 دانشکده در 5 رشته فلسفه، آموزش، علوم اجتماعی، علوم‌مهندسی و پزشکی است. این دانشگاه دولتی دارای 13,493 دانشجو با رنکینگ جهانی 801 است.

National Technical University of Athens دانشگاه ملی صنعتی آتن

این دانشگاه بر اساس سیستم اروپا جهت آموزش مهندسان از سال 1837 تاسیس شده است. دانشگاه ملی صنعتی آتن دارای اساتید خبره و23,900 دانشجو با رنکینگ جهانی 401 است که جزء بهترین دانشگاهای یونان به حساب می‌آید.

Aristotle University of Thessaloniki دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان

این دانشگاه از بزرگترین دانشگاهای یونان با 73,930 دانشجو است که در سال 1925 تاسیس شده و دارای رنکینگ جهانی 501 است.

National and Kapodistrain University دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن

این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه یونان و همچنین شبه جزیره بالکان و منطقه مدیترانه شرقی شناخته شده که از سال 1837 تاسیس شده و دارای رنکینگ جهانی 700 است.

مزایای اقامت با خرید ملک در یونان چیست؟

از مهمترین مزایای خرید ملک در یونان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به همراه بردن فرزندان زیر 21 سال و دانشجو.
 • به همراه بردن والدین و والدین همسر.
 • عدم وجود شرط حضور (تنها یک هفته در هر نیم سال).
 • امکان زندگی و استفاده از حقوق شهروندی در تمام کشورهای حوزه شنگن.
 • یکی از پایین‌ترین نرخ‌های سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت با خرید ملک در اروپا.
 • تسهیل ورود پول برای سرمایه‌گذاری در یونان.
 • سهولت اخذ اقامت و تمدید آن توسط خرید ملک.

 

آیا می‌توان چند ملک خرید که مجموع ارزش آنها 250.000 یورو باشد؟

بله. شما می‌توانید چندین ملک خریداری کنید که مجموع ارزش آنها بالای 250.000 یورو باشد. پیشنهاد موسسه حقوقی ونداد ویزا نیز انجام همین کار است.

 

درآمدهای ناشی از اجاره دادن خانه در یونان چگونه است؟

اگر قصد زندگی در خانه خریداری شده را ندارید، می‌توانید به صورت بلند مدت آن را اجاره دهید و یا جهت استفاده توریست‌ها از طریق وب سایت Airbnb خانه خود را به صورت روزانه کرایه دهید. در صورت اول نیازی نیست خانه را مبله کنید، اما هزینه دریافتی شما در طول سال حداکثر تا 4% از ارزش ملک خریداری شده خواهد بود. اما در حالت دوم شما باید با مبله کردن و نظافت خانه خود، آن را به توریست‌ها کرایه دهید که مبلغ آن حدوداً تا 8% از ارزش ملک در طول سال افزایش خواهد یافت.

اجاره دادن خانه در یونان پس از خرید آن، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری معقول قلمداد شود.

لازم به ذکر است در روش دوم، موضوع اجاره دادن خانه توسط خود وب سایت Airbnb انجام شده و موجب درگیری و اتلاف وقت شما نخواهد شد. البته برای هرکدام از این موارد، مهم است که پیش بینی‌های لازم محقق شده باشد. شهر و محله خانه شما شدیداً در درآمدهای آتی مؤثر خواهد بود.

 

19. معرفی چند سایت‌ مفید برای خرید ملک در یونان

جمع بندی

ویزای طلایی یونان با خرید ملک اقامت پنج ساله فوری را به سرمایه گذار و اعضای نزدیک خانواده آنها و همچنین سفر رایگان در منطقه شینگن ارائه می دهد. ویزای طلایی یونان به مدت پنج سال صادر می شود و تا زمانی که سرمایه گذاری را حفظ کنید، می توان آن را به طور نامحدود تمدید کرد.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی ونداد ویزا اینجا کلیک کنید.