انگلیس به عنوان کشوری که برخی از برترین دانشگاه‌ها را در خود جای داده و همچنین فرهنگ و سنت‌هایی غنی دارد، می‌تواند انتخابی فوق العاده برای تحصیل در خارج از کشور باشد. البته، گرچه تصمیم به تحصیل در خارج از کشور یکی از بهترین تصمیم‌هایی باشد که در طول عمرتان گرفته‌اید.

 

 

تحصیل در انگلیس

 

دانشگاه

 

اولین قدم در این مسیر انتخاب دانشگاهی است که می‌خواهید در آن تحصیل کنید. بریتانیا بیش از 100 دانشگاه و کالج مختلف دارد که شامل مؤسسات مختلفی از دانشکده‌های فنی روستایی تا برخی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا می‌باشد. با وجود گزینه‌های مختلفی که برای انتخاب پیش روی شماست، انتخاب دانشگاه مناسب می‌تواند کاری سخت باشد، ولی خوشبختانه برخی منابع وجود دارند که کار تحقیق برای انتخاب دانشگاه به منظور تحصیل در انگلیس را راحت‌تر خواهند کرد.

ثبت نام

 

بعد از انتخاب دانشگاه و رشته مد نظر خود، پیشنهاد می‌کنیم حتماً چند رشته و دانشگاه دیگر را نیز در لیست بک آپ خود داشته باشید. این موضوع مخصوصاً زمانی که رشته و دانشگاه انتخابی شما پرطرفدار است اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. بعد از تهیه لیست رشته و دانشگاه‌های مورد علاقه، آماده شروع پروسه اپلای کردن خود هستید.

برای بیشتر دانشگاه‌های انگلیس، ددلاین ثبت نام 15 ژانویه است، گرچه برخی مؤسسات و دانشگاه‌های دیگر ددلاین هایی زودتر از این نیز برای رشته‌های پرطرفدار خود دارند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتماً سریع‌تر برای اپلای اقدام نمایید. برخی دانشگاه‌ها امکان اپلای مستقیم نیز دارد و بعضی دانشگاه‌های خصوصی نیز پروسه اپلای مختص خود را دارند. اگر قصد اپلای مستقیم دارید، حتماً وب سایت دانشگاه مد نظر خود را برای کسب اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

 

ویزای دانشجویی

 

برای تحصیل در انگلیس به مدت بیش از شش ماه شما نیاز به ویزای دانشجوی Tier 4 خواهید داشت. مهم‌ترین نکته در یک پرونده دریافت ویزای دانشجویی موفق انگلیس داشتن مدارک درست و کامل است، بنابراین گرچه شما می‌توانید برای اخذ این ویزا می‌توانید حداکثر سه ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام کنید، ولی پیشنهاد ما این است که هر چه سریع‌تر برای این کار آماده شوید. در برخی پرونده‌ها ممکن است به مدارک بیشتری نیاز باشد.

پذیرش دانشگاه

 

شما باید ثابت کنید که یک پذیرش بی قید و شرط از یکی از دانشگاه‌های موجود در لیست Tier 4 Sponsor دارید. به محض دریافت پذیرش از دانشگاهی در انگلیس، به شما یک شماره پرونده به نام Confirmation of Acceptance for Studies (CAS) ارائه خواهد شد. برای تکمیل ثبت نام ویزای دانشجویی انگلیس خود به این شماره نیاز خواهید داشت.

مدرک زبان

 

از آن جایی که شما به عنوان یک فرد ایرانی غیر انگلیسی زبان درخواست خود برای ویزای تحصیلی انگلیس را ارائه می‌کنید، باید از قبل در امتحان تافل یا آیلتس شرکت کرده باشید. حداقل نمرات بسته به دانشگاه‌های مختلف متفاوت می‌باشند.

 

 

تحصیل در انگلیس

 

پاسپورت معتبر

 

شما حتماً باید یک پاسپورت معتبر با حداقل یک صفحه پشت و رو خالی داشته باشید. شما همچنین باید یک عکس رنگی پاسپورتی هنگام ثبت نام ارائه نمایید.

تمکن مالی

 

شما باید به دولت انگلیس ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه و همچنین زندگی در این کشور دارید. میزان تمکن مالی بسته به شرایط متفاوت می‌باشد.

 

محل اقامت

 

بعد از پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی، قدم بعدی پیدا کردن محلی برای زندگی در این کشور است. در انگلیس گزینه‌های بسیار زیادی برای اقامت دانشجویان وجود دارد که از خوابگاه گرفته تا آپارتمان‌های شخصی می‌توانند متفاوت باشند.

هزینه‌های تحصیل

 

هزینه‌های تحصیل در انگلیس برای دانشجویان خارجی به عوامل مختلفی از جمله دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، رشته‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید و همچنین محل تحصیل بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس در مقایسه با دانشگاه‌های اسکاتلند متفاوت می‌باشند. به طور کلی، برای تحصیل در انگلیس در مقاطع و رشته‌های مختلف سالانه بین 3500 تا 18 هزار پوند باید هزینه کنید.

اگر برای پرداخت هزینه‌های تحصیل مشکل دارد، دانشگاه‌های انگلیس سالانه بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان خارجی ارائه می‌نمایند. به طور کلی، رقابت بر سر این بورسیه‌ها فوق العاده بالاست، ولی پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن‌ها را بررسی نمایید.

 

 

https://immigratingtoeurope.ir/?p=3843&preview=true

کار

 

اگر حین تحصیل در انگلیس به دنبال کسب درآمد هستید، معمولاً امکان کار در حین تحصیل خواهید داشت. قوانین و مقررات کار دانشجویی در انگلیس البته بسیار پیچیده هستند و به همین دلیل، باید اطمینان حاصل کنید که کار کردن شما در این کشور از محدودیت‌های ویزایی که دارید فراتر نمی‌رود.

اگر طبق ویزایی که دارید اجازه کار نیز داشته باشید، تقریباً برای اکثر مشاغل می‌توانید اقدام نمایید. البته برخی شاغل مانند ورزشکار حرفه‌ای برای دانشجویان در انگلیس ممنوع می‌باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این که محدودیت ساعت کاری در هفته برای دانشجویان در انگلیس وجود دارد.

 

مقطع لیسانس

طول این دوره به مدت حداکثر سه سال خواهد بود که پس از آن فرد می تواند با درخواست برای دوره فوق لیسانس، تحصیلات خود را تکمیل کند.

مدرک آیلتس مورد نیاز برای ورود به این دوره، باید نمره ای بین ۵٫۵ تا ۶ را داشته باشد.

همچنین برای دانشجویان این دوره، امکان دریافت مجوز کار فراهم خواهد بود که بسته به رشته تحصیلی و ساعات حضور در دانشگاه، می تواند از ۸ تا ۱۰ ساعت به صورت هفتگی متغیر باشد.

 

مقطع فوق لیسانس

 

طول این دوره به مدت حداکثر یک سال خواهد بود که با توجه به سطح بالای آموزش و پرورش دانشجویان، افراد می توانند با گذراندن این دوره فرصت های شغلی بسیار خوبی داشته و آینده خود را تضمین نمایند.

مدرک آیلتس مورد نیاز برای ورود به این دوره نیز، باید نمره ای بین ۶ تا ۶٫۵ داشته باشد.

دانشجویان در مقطع فوق لیسانس نیز، امکان دریافت مجوز کار داشته و می توانند به صورت هفتگی تا ۲۰ ساعت نیز مشغول به کار باشند.

 

مقطع دکتری

 

گذراندن این دوره برای دانشجویان، به مدت ۲٫۵ تا ۳ سال خواهد بود. مدارک موردنیاز برای ورود به این مقطع نیز، می بایست در سطح بالا و قابل قبولی باشد.

از مزایای تحصیل در این دوره نیز می توان به بردن همسر یا همراه و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز اشاره کرد.

برای تحصیل در مقطع دبیرستان- لیسانس- فوق لیسانس و دکتری در بهترین دانشگاههای انگلیس با ما تماس بگیرید.