تحصیل در نروژ

 

تحصیل در کشور نروژ

 

نروژ ، کشوری کوهستانی و سردسیر در شمال اروپا و غرب شبه‌ جزیره اسکاندیناوی می باشد که بخش عمده ای از آن پوشیده از جنگل است و چوب درختان نروژ می تواند منبع درامد خوبی برای اقتصاد کشور باشد. این کشور از نظر دما بسیار سرد می باشد زیرا با قطب شمال همسایه است. کشور نروژ دارای جزیره ‌های فراوانی بوده که با جنگل ‌های انبوه از درخت پوشیده شده است. 70 درصد از مساحت کل کشور نروژ غیر قابل‌ سکونت است‌، زیرا 5000 مایل‌ مربع‌ را دریاچه‌ها و رودها و 30000 مایل‌ مربع‌ از آن نیز از جنگلها پوشیده‌ شده‌ و در حدود 56000 مایل‌ را نیز کوهها فرا گرفته‌ است‌. مدار قطب‌ شمال‌، از نواحی‌ شمالی‌ این‌ کشور می گذرد ، قسمتی‌ از مرزهای‌ نروژ و فنلاند را رود «تانا» تشکیل‌ داده‌ است‌.

رشته‌ کوه های اسکاندیناوی‌ از شمال‌ تا جنوب‌ آن‌ کشیده‌ شده‌ است‌، دامنه‌ های‌ شمالی‌، غربی‌ و جنوبی‌ این‌ رشته‌ کوهها، در کشور نروژ قرار دارد ولی‌ دامنه شرقی‌ آن‌ در کشور سوئد می باشد که این سلسله‌ کوهها مربوط‌ به‌ دوران‌ اول‌ زمین‌شناسی‌ و معاصر با کوههای‌ اسکاتلند است‌. از مهمترین‌ کوه های‌ کشور نروژ، علاوه بر کوههای‌ اسکاندیناوی‌، می‌ توان‌ به جانکرن‌، گلی‌ ترتیند و هاردانجیل‌ اشاره کرد . از میان‌ قله های کشور‌ نروژ، قله‌ گلیترتیند با 2503 متر ارتفاع‌ از مهمترین‌ قله ‌های‌ این‌ کشور محسوب‌ می ‌شود. در این‌ کشور دریاچه‌ های‌ متعددی‌ نیز وجود دارند که‌ مربوط‌ به‌ دوران‌ یخچالی‌ می باشد و بزرگترین‌ دریاچه‌ نروژ با مساحت‌ 368 کیلومتر مربع «جدستدالس‌ برن‌» نام‌ دارد. مهمترین‌ یخچال‌ طبیعی‌ نروژ «جست‌ – دالسبرن» می باشد که‌ مساحت‌ آن‌ 486 کیلومترمربع‌ است‌.

در جنوب این کشور هوا معتدل و مرطوب و سایر نواحی سرد و یخبندان است. هر چه به سمت جنوب این کشور می رویم ، از سرمای هوا کاسته می شود . به طور کلی تابستان های این کشور معتدل بوده، در حالی که زمستان های سردی دارد. لازم به ذکر است که میزان بارش باران در این کشور در فصل های مختلف سال با هم متفاوت است. به طور کلی، ۹۴ درصد خاک این کشور قابل کشت می باشد . کشور نروژ شامل ۱۹ استان و ۴۴۸ شهرستان می باشد و بخشداری هر شهرستان در زبان نروژی کمدن نام دارد که موظف به اجرای قوانین هستند.

کشور نروژ

 

کشور نروژ دارای آب و هوای نسبتا سردی می باشد که تغییر دمای شدیدی در نواحی مختلف آن به چشم می خورد . به طوری که این کشور در نواحی جنوبی نسبتا آب و هوایی معتدل تر و در قسمت کوهستانی تر هوایی سرد و یخبندان دارد. متوسط دما در نروژ در ماه دی از منفی ۴ تا ۱۷ درجه زیر صفر می باشد و دما ممکن در ماه خرداد به ۱۷ درجه بالای صفر برسد. قسمت شمال نروژ معمولا 6 ماه شب است و 6 ماه روز است. لازم به ذکر است که کشور نروژ کشور گردشگری می باشد و در ماههای آگوست و جولای بیشترین توریست ها را دارد زیرا ساعات روز در این ماهها طولانی تر بوده و از نظر آب و هوایی شرایط بهتری دارد که طبیعتا در این موقعیت زمانی هزینه های سفر به نروژ بیشتر می باشد و در ماههایی که مدارس تعطیل می شوند و بین فصل تابستان و زمستان است هزینه های سفر کمتر خواهند شد.

خصوصیات کشور نروژ

 

کشور نروژ از حدود ۲۰۳ سال قبل طبق ماده قانون اساسی ۱۸۱۴ اداره می شود. این کشور در دموکراسی و آزادی بیان زبانزد می باشد. صندوق ذخیره ۸۸۴ میلیلارد دلاری جهان را دارد و جز کشور های شاد پس از سوئیس و دانمارک محسوب می شود. نرخ بیکاری در کشور نروژ فقط 4 درصد می باشد و آن هم از ۳۵ سال گذشته تغییری نکرده است. نرخ تورم در کشور نروژ طی ۲۳ سال گذشته ۲ درصد بوده است. حدود ۳۰ درصد از مردم در مشاغل دولتی مشغول به کار می باشند. کیفیت زندگی مردم کشور نروژ حرف اول جهانی را می زند. دولت کشور نروژ بسیاری از اصناف مانند بخش کشاورزی را بسیار مورد حمایت قرار می دهد. کشور نروژ یکی از کارآمد ترین کشورهای جهان می باشد که عدالت اجتماعی در آن به شدت رعایت می شود. کشور نروژ به خاطر حمایت های قابل توجه طی ۱۵ سال گذشته جز کشور هایی بوده است که رتبه اول و دوم در توسعه ی شاخص انسانی را دارد. لازم به ذکر است که حدودا ۱۶ درصد از جمعیت کشور نروژ از مهاجرین آفریقایی و از کشور های خاورمیانه هستند که به قصد کار و یا تحصیل در نروژ وارد این کشور شده اند. کشور نروژ از میان کشورهایی که زبان اصلی آن ها انگلیسی نیست رتبه چهارم را در تسلط مردم آن کشور به زبان انگلیسی دارد.

واحد پول نروژ

 

واحد پول نروژ، کرون با واحد جزء (اوره) می باشد . اقتصاد کشور نروژ، رشد قابل اطمینانی را از زمان انقلاب صنعتی داشته است. سرانه تولید ناخالص ملی در نروژ 66 دلار می باشد . اقتصاد این کشور به میزان زیادی وابسته به منابع طبیعی است. کشور نروژ دارای ذخایر بزرگ نفت خام، گاز طبیعی، معدن و آب شیرین است. صنایع پتروشیمی که شامل اکتشاف و استخراج نفت و گاز می باشد ، یک چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. بر پایه فهرست منتشره از طرف بانک جهانی و صندوق بین‌ المللی پول، نروژ چهارمین کشور دنیا از نظر درآمد سرانه می باشد . کشور نروژ به نسبت جمعیت بزرگترین تولیدکننده غیر خاورمیانه ‌ای نفت و گاز طبیعی جهان است. بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ میلادی کشور نروژ در صدر فهرست شاخص توسعه انسانی و همچنین در 5 سال گذشته در صدر فهرست شاخص رفاه لگتوم قرار داشته ‌است . حکومت کشور نروژ از نوع پادشاهی مشروطه بوده و هم ‌اینک شاه هارالد پنجم پادشاه نروژ است. کشور نروژ جز اتحادیه اروپا نیست و مردم این کشور در همه‌ پرسی ‌های انجام شده عضویت در این اتحادیه را رد کرده ‌اند.

اقتصاد نروژ

به دلیل رونق بالای کشاورزی در این کشور، امروزه نروژ به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می آید. کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی کشور نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دهه ۶۰ میلادی اقتصاد این کشور را به یک باره متحول کرد. صادرات عمده کشور نروژ را نفت تشکیل می‌دهد. از دیگر صادرات کشور نروژ می ‌توان به گوشت گاو، شیر و سایر فراورده‌ های دامی اشاره کرد. شاخص آزادی اقتصادی در کشور نروژ برابر 3/74 بوده که بیانگر یکی از آزادترین کشورها در بحث سرمایه گذاری می باشد .

 

 

 

تحصیل در نروژ

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ :

1- دیپلم

2- داشتن لیسانس 4 سال کامل یک رشته

3- ریز نمرات 4 سال لیسانس

4- معدل خوب

5- داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک 6.5

6- هدف و انگیزه

7- تمکن مالی خوب

 

تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ:

 

1- داشتن لیسانس 4 سال کامل یک رشته

2- داشتن فوق لیسانس 2 سال کامل یک رشته مربوط به لیسانس یا مرتبط

3- داشتن 2 معرفی نامه از اساتید فوق لیسانس

4- معدل خوب

5- داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک 6.5

6- مشخص کردن پروپوزال تحقیقاتی در مقطع دکتری

7- سوابق علمی و پژوهشی و مقالات در صورت موجود

8- تمکن مالی خوب

9- دریافت فاند در صورت تائید استاد راهنما

 

برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید