تحصیل پزشکی در استونی

 

 

کشور استونی

 

استونی كوچك ترین و شمالی ترین كشور منطقه بالتیك بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشكیل شده است. در این كشور، دریاچه های فراوان و جنگلهای متراكم زیادی، به چشم می خورد. استونی، آب و هوای معتدلی داشته و از نظر منابع طبیعی فقیر می باشد. خاك استونی، قابلیت كشت مناسبی نداشته و دامداری آن نیز، فقط جوابگوی 20 درصد نیاز كشور است. در سالیان اخیر، منابع محدودی از نفت و فسفریت در این كشور یافت شده است. صنایع عمده این كشور عبارت است از : فلز كاری ، صنایع چوب و نساجی.

استونی كه در سال 1940 ضمیمه خاك شوروی شده بود، در سال 1991 استقلال خود را باز پس گرفت.
استونی یکی از کشورهای شرق اروپاست که مساحتی به اندازه استان آذربایجان شرقی دارد و یک میلیون و 200 هزار نفر در این مساحت زندگی می کنند. پایتخت این کشور تالین است و اتفاقا توریست‌هایی که بخواهند به استونی سفر کنند معمولا این شهر را برای دیدن انتخاب می کنند.
تالین، قدیمی ترین پایتخت اروپای شمالی است و در سال 2011 (همراه تورکو در فنلاند) پایتخت فرهنگی اروپا بوده است. منطقه قدیمی شهر تالین با خانه‌های کوچک قرون وسطایی، جوان‌هایی با لباس‌های محلی و شور و هیاهوی مردم در رستوران‌های سنتی‌اش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

زنانه ترین کشور جهان

 

استونی را زنانه‌ترین کشور جهان گفته‌اند. کشوری که در آن به ازای هر 84/0 مرد یک زن وجود دارد و معنای این حرف این است که به ازای هر 100 زن، 84 مرد وجود دارد. البته در نسل جدید استونی‌ها، وضعیت بهتر شده و حالا به ازای هر 100 زن، 106 مرد وجود دارد. با این حال در میان افراد 65 ساله و بیشتر، وضعیت آن قدر از حالت طبیعی خارج می‌شود که به ازای هر یک مرد، 2 زن وجود دارد. یکی از دلایل اصلی این موضوع امید به زندگی بالاتر زنان در این کشور است که 11 سال بیش از مردان است. البته نباید تاثیرات واقعه مهیبی چون جنگ جهانی را هم بر وضعیت جنسیتی در میان سالمندان نادیده گرفت.

جغرافیا استونی

استونی کوچک‌ترین و شمالی‌ترین کشور منطقه بالتیک بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده‌است. ۲۲ درصد آن را جنگل پوشانیده‌ است. آب‌ و هوای این کشور معتدل و مرطوب با تابستان‌های ملایم و زمستان‌های سرد است. از نظر وسعت این کشور حدودا برابر کشور های سوئیس ، هلند ، دانمارک و یونان میباشد.
استونی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – و به عضویت کشورهای شنگن پذیرفته شد .

تنها زبان رسمی این کشور استونیایی ست که بسیار به زبان فنلاندی نزدیک است. البته اکثر مردم استونی به زبان انگلیسی تسلط دارند و مذهب مردم استونی مسیحی لوتری, ارتودوکسی میباشد. 69درصد از مردم این کشور از تبار استونیایی و حدود 25 درصد روس‌تبارند.

اقتصاد استونی

صنايع عمده استونی از نظر اقتصادی شامل صنايع مهندسي و فرآوري غذايي است. گاز براي استفاده گرمايشي و صنعتي از شيست قيردار استخراج مي‌شود. محصول عمده بخش مهم كشاورزي و دامپروري لبنيات است. استونی از نظر آزادی مطبوعات، آزادی اقتصادی، آزادی سیاسی و آموزشی در سطوح بالای جهانی قرار دارد. واحد پول استونی یورو میباشد.

نظام سیاسی استونی جمهوری پارلمانی است و رییس جمهور، که اختیارات اجرایی محدودی دارد، از سوی نمایندگان پارلمان برای دوره پنج ساله به این سمت برگزیده می‌شود. پارلمان این کشور دارای یک مجلس با ۱۰۱ نماینده‌ است که با رای مستقیم مردم برای دوره‌های چهارساله به عضویت مجلس انتخاب می‌شود. مجمع ۱۰۶ نفره و رییس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شود. رییس جمهور، نخست وزیر و شورای وزیران را انتصاب می‌کند که به مجمع پاسخگو هستند.

 

 

تحصیل پزشکی در استونی

 

 

شرایط تحصیل پزشکی در کشور استونی:

 

کشور: استونی

نام دانشگاه: تارتو

رشته های دانشگاه: پزشکی

شرایط پذیرش: داشتن مدرک دیپلم و پیش تجربی یا ریاضی قبولی در امتحان

SAT: Minimum score 680

مدرک زبان نمی خواهد ولی متقاضی باید زبانش خوب باشد 70 نمره آزمون سات و 30 نمره انگیزه نامه جمعا 100 نمره که باید 66 نمره کسب شود و با اوردن این نمره پذیرش صادر میشود.

حداکثر سن برای پذیرش: 25

رتبه در کیو اس: زیر 1000

آیا مورد تائید وزارت بهداشت است؟ بله

شهریه سالانه: 11000 یورو

هزینه ی خورد و خوراک ماهانه با احتساب خوابگاه دانشجویی: 550 یورو

حق کار به میزان ساعت ماهانه: هفته ای 20 ساعت و ماهی 80 ساعت

آیا مدرک زبان بین المللی می خواهد؟ خیر متقاضی باید زبانش خوب باشد

آیا کورس زبان انگیسی دارد؟ خیر

آیا دوره های آماده سازی دارد؟ خیر

تدریس به زبان: انگلیسی

آیا هزینه بررسی دارد: بله

آیا عضو اتحادیه اروپا و شنگن میباشد: بله

مدارک: دیپلم و پیش و ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی

شروع کلاس ها: از سپتامبر

طول دوره: 6 سال

شروع ثبت نام : از ژانویه تا آپریل

 

شرایط پذیرش در تخصص پزشکی و داروسازی:

 

1-داشتن دکتری عمومی و فوق لیسانس در داروسازی

2- معدل خوب

3- دانش زبان خوب و مدرک زبان

4- داشتن توصیه نامه از اساتید

5- داشتن پروژه مناسب برای دکتری

6- سوابق علمی و کاری

7- در صورت موجود مقالات ثبت شده

8- انگیزه نامه قوی

مصاحبه تخصصی با اسکایپ و تحویل پروژه جزو امتحان ورودی است جمع دو موضوع 100 نمره دارد و از 100 نمره 66 نمره کسب شود مجوز ورود را پیدا خواهید کرد.

شهریه ندارد.

امکان دریافت فاند بعد دو ترم.

 

برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید.

تحصیل پزشکی در استونی

تحصیل پزشکی در استونی