,

رشته های مهندسی در جمهوری چک

رشته های مهندسی در جمهوری چک

کشور جمهوری چک

 

کشور چک یکی از کشور هایی است که دارای شرایط تحصیلی بسیار عالی و در مواقعی رایگان می باشد. شرایط تحصیل در چک به گونه ای است که افراد زیادی سالانه تصمیم به تحصیل در این کشور می گیرند. معمولا افراد در مقاطع دانشگاهی در این کشور مشغول به تحصیل می شوند. در ادامه شرایط تحصیل در چک و چگونگی سیستم آموزش دانشگاهی در این کشور ارائه خواهد شد.

کشور چک از نظر موقعیت جغرافیایی به این صورت است که در اروپای مرکزی واقع شده است. کشور چک یکی از سایر کشور هایی می باشد که عضو اتحادیه ی اروپا است. کشور چک در حدود سال ۱۹۹۳ و در اواخر ماه ژانویه به وجود آمد. در معرفی کشور چک، موضوع دیگر پایتخت این کشور می باشد که شهر پراگ بوده و بزرگ ترین شهر در کشور چک می باشد. واحد پول کشور چک کرونا می باشد.

ادامه ی تحصیل در چک، به عنوان مقصدی در میان کشورهای اروپایی امروزه مورد توجه دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف قرار گرفته است. به گونه ای که هم اکنون 45000 دانشجوی بین المللی در واحد های مختلف دانشگاهی این کشور در حال تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی می باشند.
برای تحصیل در چک، اولین گام، داشتن ویزای تحصیلی این کشور است که به وسیله ی آن می توان اقامت و یا حتی تابعیت این کشور را دریافت نمود. در کشور چک حدود ۷۰ مرکز آموزش عالی وجود دارد که اکثر آن ها خصوصی هستند.

دانشجویان برای تحصیل در چک گزینه های زیادی پیش رو دارند ، دانشگاه های چک معتبر ، شهریه و هزینه های زندگی در چک نسبتا پایین است.

در میان رتبه های زیر ۴۰۰ در دنیا، نام 8 دانشگاه از دانشگاه های کشور چک به چشم می خورد. برای افرادی که قصد تحصیل در چک را دارند، جالب است که بدانند دانشگاه های این کشور بالاترین رتبه ها را در قاره ی اروپا و آسیا به دست آورده اند.

کشور چک به دلیل جاذبه های دیدنی و توریستی که دارد، دارای طرفداران زیادی است. با توجه به این موضوع هزینه زندگی در چک و یا تحصیل در این کشور بسیار مناسب بوده و هزینه های گرانی را شامل نمی شود. اگر شما قصد اقامت در این کشور را داشته باشید هزینه ای که برای اقامت در یک آپارتمان می بایست پرداخت نمایید 450 یورو می باشد. در صورتی که شما دانشجو نیز باشید برای اقامت در یک خوابگاه ۱۰۰ یورو در ماه پرداخت می کنید. هزینه ی غذایی که شما در یک رستوران میل می کنید در کل ۵ یورو می باشد. سایر هزینه های مواد غذایی به این گونه است که شیر ۶ یورو، نان ۸ یورو و در کل میانگین هزینه ای که شما برای هزینه ی زندگی در چک و برای مواد غذایی پرداخت می کنید در طول یک ماه ۱۵۵ یورو می باشد. در متن زیر هزینه های تهیه ی مواد غذایی به خوبی نمایش داده شده است

دانشگاههای جمهوری چک

دانشگاههای کشور چک، شامل ۲۶ دانشگاه ملی و ۲ دانشگاه دولتی و ۴۳ دانشگاه خصوصی است. بر اساس شهریه دانشگاه های چک تحصیل در دانشگاهای این کشور در دو بخش خصوصی و دولتی صورت می گیرد. دانشگاههای ملی و خصوصی کشور چک تحت نظارت وزارت آموزش، جوانان و ورزش جمهوری چک به فعالیت مشغول می باشد. دانشگاههای دولتی، تحت نظارت وزارت کشور چک در حال فعالیت هستند. برای پذیرش در دانشگاههای ملی و دولتی چک، دانشجویان در صورت تسلط به زبان چکی برای تحصیل شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی کنند و تحصیل در دانشگاههای چک برای آن ها رایگان محسوب می شود. دانشگاه چارلز، دانشگاه ماساریک و دانشگاه الوموک از دانشگاههای معتبر و دولتی جمهوری چک می باشند. در صورتی که دانشجو به زبان چکی تسلط نداشته باشد، شهریه دانشگاهای چک برای او رایگان نبوده و باید هزینه تحصیل خود را پرداخت نماید. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی نیز بایستی شهریه تحصیل خود را بپردازند. شهریه دانشگاههای خصوصی چک در حدود ۴۰۰۰ تا 10000 یورو در سال می باشد.

 

 

 

رشته های مهندسی در جمهوری چک

شرایط تحصیل در کشور جمهوری چک

 

 

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس:

1- داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی.

2- برای تحصیل به زبان چکی امتحان ورودی دارد و برای رشته های به زبان انگلیسی بیشتر رشته ها بدون امتحان و شهریه دارند و بعضی دانشکده ها مدرک زبان می خواهند.

3- پرداخت هزینه برای بررسی مدارک.

شروع ثبت نام معمولا از ژانویه هر سال تا ماه می صورت می گیرد.

 

شرایط تحصیل در فوق لیسانس:

1- داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی

2- داشتن لیسانس 4 سال یک رشته از فوق دیپلم به لیسانس باید رشته ها یکسان باشد.

3- ریز نمرات 4 سال لیسانس

4- دانش کافی در زبان انگلیسی بعضی دانشکده ها مدرک زبان و بعضی ها مصاحبه با اسکایپ دارند.

 

شرایط تحصیل در مقطع دکتری :

1- داشتن لیسانس

2- داشتن فوق لیسانس

3- ریز نمرات 6 سال

4- دو توصیه نامه از اساتید دوره فوق لیسانس

5- معدل خوب

6- داشتن دانش زبان عالی یا مدرک زبان

7- مشخص کردن پروپوزال

8- سوابق و کاری و پژوهشی

 

 

برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.

رشته های مهندسی در جمهوری چک

رشته های مهندسی در جمهوری چک