بررسی فنر خودرو

سیستم تعلیق هم بر کنترل خودرو توسط راننده و هم بر راحتی سرنشینان تأثیر می گذارد. فنرها به چرخ‌ ها اجازه می‌دهند تا به سمت بالا حرکت کنند تا ضربه‌های موجود در جاده را جذب کنند و تکان‌ها را کاهش دهند، در حالی که دمپرها از بالا و پایین پریدن جلوگیری می‌کنند.

فنرها دستگاه های مکانیکی بسیار پرکاربرد با کاربردهای گسترده در صنایع مختلف و زندگی روزمره هستند. آنها نقش مهمی در مکانیسم های متعددی دارند، پشتیبانی، جذب شوک، ذخیره انرژی و حفظ تعادل. فنرهای مارپیچ برای جذب شوک، حفظ نیرو، ساختارهای پشتیبانی و تسهیل حرکت کنترل شده در کاربردهای مختلف مکانیکی استفاده می شوند. آنها را می توان در طیف گسترده ای از سیستم ها، از قطعات خودرو گرفته تا ماشین آلات صنعتی استفاده کرد.

فنر خودرو چیست؟

فنرها و کمک فنرها به عنوان قطعات جدانشدنی از اعضای مجزای سیستم تعلیق محسوب می شوند. در ابتدا لازم به ذکر است که عملکرد و کارایی کمک فنرها و فنرهای ترافیکی قابل تلفیق با یکدیگر بوده و به صورت جداگانه کار نمی کنند.

فنرها و کمک فنرها شامل ارتعاشات ناشی از حرکت وسیله نقلیه در جاده های ناهموار است که به خانه منتقل نمی شود. این فرآیند در دو مرحله انجام می شود: تحمل وزن خودرو و حذف نیروهای مربوط به این وزن. در واقع فنرهای خودرو وزن خودرو را تحمل کرده و با تنظیم ارتفاع آن با زمین، آن را ثابت نگه می دارند.

به این ترتیب ته آن با زمین تماس نمی گیرد. با تنظیم این ارتفاع بر اساس وزن خودرو و ارتفاع روسازی، تاثیر فنر در جلوگیری از دست اندازها نیز لحاظ می شود، اما کمک فنر نزدیک این قسمت عملکرد ضربه را کاملا از بین می برد و از ظاهر شدن ناگهانی انرژی ارسالی به فنر روی سطح جاده جلوگیری می کند.

در صورت خرابی فنر ماشین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

هنگامی که فنرهای یک وسیله نقلیه از کار می افتند، عوامل زیادی می توانند بر ایمنی و عملکرد وسیله نقلیه شما تأثیر بگذارند. برخی از رویدادهای احتمالی عبارتند از:.

  • کاهش قدرت و راندمان موتور: فنرها نقش مهمی در کنترل و کارایی موتور دارند. اگر یکی از فنرها آسیب ببیند یا شکسته شود، وسیله نقلیه نامتعادل می شود یا هندلینگ تحت تأثیر قرار می گیرد.
  • ارتفاع متغیر خودرو: فنرها، عناصری که وزن خودرو را تحمل می کنند، تاثیر بسزایی در ارتفاع خودرو دارند. کمبود فنر باعث پایین آمدن یا بالا آمدن خودرو و ایجاد عدم تعادل و تغییر فاصله بین بدنه خودرو و زمین می شود.
  • سهل انگاری: کمبود منابع می تواند منجر به اشتباه شود. افزایش ارتفاع خودرو و کاهش کنترل فرمان می تواند باعث ایجاد ارتعاشات و لرزش های ناخوشایند در حین رانندگی شود.
  • سایر مشکلات سیستم تعلیق: خرابی فنر می تواند اثرات منفی دیگری بر سیستم تعلیق خودرو شما داشته باشد. از جمله این موارد می توان به جدا شدن ناگهانی چرخ، لغزش شدید و سایر خرابی های سیستم تعلیق خودرو اشاره کرد.

علاوه بر این، کار با وسیله نقلیه با فنرهای آسیب دیده خطر را برای راننده و سایر کاربران جاده افزایش می دهد. بنابراین، در صورت مشاهده علائم خرابی فنر بهتر است وسیله نقلیه خود را به یک کارگاه حرفه ای یا یک تکنسین حرفه ای تعمیر ببرید.

نقش فنر در سیستم تعلیق چیست؟

فنر نقش مهمی در سیستم تعلیق خودرو دارد و عملکردهای زیادی را در سیستم انجام می دهد. سیستم های تعلیق خودرو برای افزایش راحتی سواری، هندلینگ و ایمنی مهم هستند و فنرها را به عنوان یک عنصر کلیدی در بر می گیرند. وظایف اصلی فنرها در سیستم تعلیق را در ادامه توضیح خواهیم داد.

پشتیبانی وزن

یکی از وظایف اصلی فنرها در سیستم تعلیق، تحمل وزن خودرو است. فنرها وزن وسیله نقلیه را تحمل می کنند و با نیروها و ارتعاشات جاده مقابله می کنند و وسیله نقلیه را متعادل و تقویت می کنند. هرچه ماشین سنگین‌تر باشد، فنرها باید قوی‌تر باشند تا از بلند شدن بدنه از زمین جلوگیری شود.

جذب انرژی الاستیک

فنرها انرژی الاستیک را ذخیره می کنند و تغییرات ناگهانی سطح جاده، ضربه ها و ارتعاشات را جذب می کنند. این نیروی ارتجاعی به عنوان کمک فنر عمل می کند، شوک ها و لرزش های جاده را پیش بینی می کند و به رانندگی ایمن تر و راحت تر کمک می کند.

حفظ ارتفاع خودرو

فنرها نقش مهمی در حفظ ارتفاع خودرو دارند. این به تعادل و ارتفاع صحیح بدنه خودرو نسبت به زمین کمک می کند. اگر فنرها به درستی کار نکنند یا شکسته شوند، می توانند ارتفاع وسیله نقلیه را پایین بیاورند یا بالا ببرند و باعث عدم تعادل، هندلینگ و سواری مشکل شوند.

سازگاری با شرایط جاده

چشمه ها باید بتوانند با شرایط مختلف جاده سازگار شوند. در شرایط جاده ناهموار و پر دست انداز، فنرها باید به خودرو کمک کنند تا با لرزش کمتر شتاب بگیرد.

تاثیر بر راحتی رانندگی

نحوه تنظیم فنرها می تواند تاثیر قابل توجهی بر راحتی سواری داشته باشد. فنرهای نرم در بهبود کیفیت سواری و کاهش لرزش نقش دارند، در حالی که فنرهای سفت به افزایش قدرت و سفتی در سرعت های بالا کمک می کنند.

بنابراین فنرها در سیستم تعلیق خودرو نقش مهمی در افزایش ایمنی، راحتی و کنترل در هنگام رانندگی دارند. ترکیب مناسب و راه اندازی مناسب به شما کمک می کند بهتر رانندگی کنید و عملکرد ماشین خود را از طرق مختلفی بهبود بخشید.

خرید فنر خودرو

خرید فنر خودرو

کاربرد انواع فنر خودرو

زمانی که ماشین در دست انداز قرار می گیرد، لرزش و شوک شدیدی را احساس خواهید کرد. در این مرحله فنرها به خودرو کمک می کنند که ارتعاش توسط فنر جذب می شود. پس از برخورد فنر حالت خود را از دست می دهد و به حالت فشرده در می آید.

پس از برخورد ضربه، فنر از بین می رود. به نظر می رسد فنر فشرده شده است. اساساً فشرده سازی فنر برای حذف فشار است. فنرها فشار وسیله نقلیه را در بر می گیرند. انرژی موجود در فنرها به قسمت های دیگر خودرو توزیع می شود. پس از آن مقدار انرژی ذخیره شده به قسمت های مختلف تقسیم می شود.

فنر کم کم به حالت اولیه خود باز می گردد. فنر با بازگرداندن شکل اولیه خود شکل طبیعی تری ایجاد می کند که به خودرو امکان حرکت می دهد. موتورها باید در شرایط بهینه کار کنند.

انواع فنر خودرو

در ادامه به شرح انواع فنر موجود در خودرو می پردازیم.

فنر مارپیچ

یکی از انواع فنرها در خودروها فنر مارپیچ است. این فنر ساختار پیچی دارد. فنر سیم پیچ از فولاد ساخته شده که کیفیت فوق العاده ای دارد. استحکام این نوع فنر باعث می شود تا نیروی حیاتی وارد شده به آن را بیشتر حفظ کند. فنر فولادی مجموع ضربه وارد شده به آن را ذخیره می کند.

از این رو، کیفیت فیزیکی و مقاومت بالایی برای فنر مارپیچ وجود دارد. این فنر بدون زحمت تمام ضربه و انرژی خودرو را جذب می کند. با افزایش فاصله فنر سیم پیچ، کیفیت و قدرت آن دوبرابر می شود. البته برای مقاومت فنر سیم پیچ در انبساط طول میله است. با افزایش طول میله، میزان مقاومت فنر نیز به شدت افزایش می یابد.

فنر تخت

یکی دیگر از فنر های خودرو فنر تخت است. فنر تخت انتخاب خوبی برای وسایل نقلیه سنگین به حساب می آید. ماده مورد استفاده در ساخت فنر تخت یک آلیاژ فلزی است. ورق ‌های استفاده شده در این فنر به صورت تک ورقی یا چند ورقی هستند.

فنر تخت بسیار انعطاف پذیر است. در صورت فشرده شدن فنر تخت، فنر به راحتی خم می شود. فنر صاف نمی تواند فشار را تحمل کند.

فنر لاستیکی

فنر لاستیکی از دیگر فنرهای مفید در خودروها است. این فنر نسبت به سایر فنرها مقاومت کمتری را نشان می دهد. به همین دلیل از این نوع فنرها در خودروها کمتر استفاده می شود. ساختار فنر لاستیکی فشرده شده است. این نوع فنرها بسیار منعطف هستند.

یکی از کاربردهای منحصر به فرد فنر پلاستیکی استفاده از آن در ساخت دوچرخه است. دوچرخه ها و موتورسیکلت های مسابقه ای به صورت استاندارد دارای فنرهای لاستیکی هستند.

فنر شمسی

یکی دیگر از فنرهای با ارزش داخل خودرو، فنر شمسی است. این فنر در مقایسه با سایر فنرهای مورد استفاده در خودروها دارای ساختاری استثنایی است. این فنر در خودروهای چهار چرخ مورد استفاده قرار می گیرد. البته استفاده از فنر بار از گذشته تا به امروز وجود داشته است.

بنابراین این فنر قدمت بسیار باستانی دارد. انرژی های وارد شده به فنر شمسی در قسمت های طولی، عرضی و عمودی را تحمل می کند. در ساختار فنر شمسی، نوارهایی روی آن قرار می گیرد. این نوارها ساختار انقباضی باریکی دارند.

این فنرها در کنترل سرعت به خودرو کمک می کنند. یکی از گزینه های مثبت در ارتباط با فنر شمسی کاهش هزینه آن است. این فنر نسبت به سایر فنرها قیمت کمتری دارد.

فنرهای میله پیچشی

یکی دیگر از فنرهای با ارزش در انواع خودروها فنرهای میله پیچشی است. این فنرها از جمله اجزای چارچوب سیستم تعلیق خودرو هستند که تغییرات بدنه خودرو را در میان تعویض وزن کنترل می کنند. فنر میله پیچشی از یک میله فلزی تشکیل شده است که به طور یکنواخت وارد شده و به دو طرف خودرو وصل می شود.