بررسی واترپمپ

پمپ آب بخشی از سیستم خنک کننده خودرو است. این قسمت از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو و جوشیدن آن جلوگیری می کند. هنگامی که موتور خودرو کار می کند، دما حدود 2500 درجه سانتیگراد است. برای عملکرد بهینه، دمای موتور باید در 90 تا 95 درجه سانتیگراد نگه داشته شود.

اکثر مردم به قطعات کوچک در موتور خودرو توجه نمی کنند، اما برای اینکه همه چیز به خوبی و طبق برنامه کار کند بسیار مهم است. پمپ آب یکی از این قطعات است. پمپ های آب چگونه کار می کنند؟ سوخت در موتور ماشین شما می سوزد.

گرمای حاصل از سوختن سوخت از سیستم اگزوز خارج می شود، اما مقداری از آن به موتور می رود و آن را داغتر می کند. موتور زمانی بهترین عملکرد را دارد که مایع خنک کننده در حدود 200 درجه فارنهایت باشد. در این دما، محفظه احتراق به اندازه ای گرم است که سوخت را کاملاً تبخیر می کند، که باعث بهتر احتراق و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود.

روغنی که برای روغن کاری موتور استفاده می شود نازک تر است، بنابراین قطعات را راحت تر جابجا می کند و قدرت کمتری مصرف می کند.

واتر پمپ چیست ؟

پمپ آب مخلوطی از ضد یخ، ضد یخ و آب را به قسمت های مختلف موتور و سرسیلندر و رادیاتور داخل اتاق منتقل می کند. این مایع رادیاتور بخاری نامیده می شود. دلیل ثابت نگه داشتن دمای موتور، اطمینان از روشن شدن منظم موتور و سالم نگه داشتن قطعات اصلی موتور است.

همچنین پمپاژ آب، ضد یخ و ضد یخ (خنک کننده) توسط پمپ آب باعث خنک نگه داشتن خودرو در روزهای گرم و جلوگیری از زنگ زدگی قطعات داخلی می شود. در ترکیبات پیشرفته سیالات خنک کننده، عناصر ضد زنگ نیز وجود دارد که موتور را از رسوبات و زنگ زدگی محافظت می کند.

اگر پمپ آب و سیستم خنک کننده به درستی کار کنند، ماشین در دمای ثابت برای هر فصل کار می کند و هیچ مشکلی برای موتور پیش نخواهد آمد. اگر پمپ آب خراب شود دمای خودرو تغییر کرده و به موتور آن آسیب می رساند.

کار واتر پمپ چیست؟

پمپ آب چه کاری انجام می دهد؟ پمپ آب برای عملکرد موتور خودرو مهم است زیرا مایع خنک کننده را از طریق بلوک موتور، سرسیلندر، شیلنگ ها و رادیاتور حفظ می کند. معمولاً توسط یک تسمه متصل به قرقره یا چرخ دنده میل لنگ تغذیه می شود.

پمپ های آب کامیون مایع خنک کننده را از طریق گذرگاه ها و شیلنگ های مختلف که سیستم خنک کننده را تشکیل می دهند حرکت می دهند. پمپ به پمپاژ آب در اطراف موتور ادامه می دهد تا زمانی که به رادیاتور برسد. رادیاتور معمولاً در جلوی ماشین قرار دارد، جایی که هوا روی پره ها حرکت می کند تا مایع داغ خنک شود. آب از رادیاتور خارج می شود و دوباره به پمپ آب می رود و دوباره شروع به کار می کند.

خرابی واترپمپ چگونه اتفاق می افتد؟

بسیاری از رانندگان کامیون می دانند که اگر پمپ از کار بیفتد چه اتفاقی می افتد. در این بخش، به شما خواهیم گفت که چه نشانه هایی در حال خرابی پمپ آب است. صدای خراش یا خروشان پمپ آب نشان می دهد که یاتاقان ها فرسوده شده اند.

ممکن است یاتاقان ها به مرور زمان یا تحت شرایط خاصی فرسوده شوند. در چنین مواقعی برای آرامش بیشتر پمپ آب تعویض می شود. نشت مایع خنک کننده از پمپ آب نیز می تواند نشانه ای از خرابی مهر و موم شفت یا خرابی واشر بین پمپ آب و موتور باشد. اگر کاسه نمد است، باید کل پمپ آب را تعویض کنید، اما اگر واشر است، می توانید پمپ آب را خارج کرده و یک پمپ جدید قرار دهید.

برخی از پمپ های آب مدرن دارای تیغه های پروانه پلاستیکی هستند که می شکند. این باعث لرزش پمپ آب می شود که باعث از کار افتادن آن می شود. اگرچه پروانه ظاهر خوبی دارد، پمپ آب هیچ کار مفیدی انجام نمی دهد.

خرید واترپمپ

خرید واترپمپ

چگونه عمر واتر پمپ را افزایش دهیم؟

به یاد داشته باشید که تسمه تایم اغلب پمپ آب را به حرکت در می آورد. تسمه باید همزمان با پمپ آب تعویض شود. برخی از شرکت ها پیشنهاد می کنند هنگام تعویض تسمه، پمپ آب را تعویض کنید. با اطمینان از سالم بودن مایع خنک کننده موتور و داشتن مقدار استاندارد ضد یخ می توانید یک پمپ آب سالم نگه دارید.

ضد یخ از یخ زدن آب در دماهای سرد جلوگیری می کند و به عنوان یک بازدارنده زنگ زدگی عمل می کند و از شکستن ذرات ریز داخل موتور و فرسودگی قطعات پمپ آب جلوگیری می کند.

خرید واتر پمپ

عوامل مختلفی وجود دارد که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

سازگاری با مدل خودرو

شما باید یک پمپ آب متناسب با برند و مدل خاص خودرو انتخاب کنید. در مرحله بعد، باید به موتور کامیون نیز نگاه کنید تا ببینید به چه نوع پمپ آب نیاز دارید.

کیفیت پمپ آب

پمپ آب حودرو بسیار مهم است زیرا موتور ماشین را خنک می کند. مهم است که پمپ آبی را انتخاب کنید که با مواد با کیفیت ساخته شده باشد و تضمینی برای ماندگاری طولانی داشته باشد.

تولید کننده قابل اعتماد

هنگام انتخاب پمپ آب خودرو، مهم است که یک سازنده خوب انتخاب کنید. این می تواند تفاوت زیادی در نحوه عملکرد محصول ایجاد کند. کار با تامین کننده ای که سابقه طولانی در تولید محصول دارد و می تواند تضمین کند که کار آنها مطابق با استانداردهای کیفیت محصول انجام می شود، بهتر و راحت تر است.

زمان تعویض واترپمپ

اگر پمپ آب نشتی داشته باشد یا مشکلی داشته باشد، می تواند به موتور آسیب جدی وارد کند. پمپ آب باید به طور مرتب تعویض شود تا ماشین به خوبی کار کند. اگر ضد یخ یا آب زیر خودرو باشد، نشانه آن است که زمان تعویض آن فرا رسیده است.

اگر ماشین را در مکانی تمیز پارک کنید و یک مقوا زیر جلوی ماشین قرار دهید، متوجه نشتی خواهید شد. اکنون می دانیم که پمپ آب یا واشرها نشتی دارند. یک نقطه کوچک در زیر خودرو وجود دارد که خطرناک نیست زیرا ناشی از تراکم کولر خودرو است. به همین دلیل توصیه می کنیم این کار را در شب انجام دهید.

قرقره پمپ آب را با حرکت دادن آن در جلو و عقب بررسی کنید. اگر شل است، آن را تعویض کنید. با گوش دادن به صدای موتور می توانید بفهمید که پمپ آب خراب است یا خیر. اگر قطرات آب مشاهده کردید، پمپ آب و واشرها را بررسی کنید تا ببینید آیا نشتی وجود دارد یا خیر.

مطمئن شوید که چراغ هشدار مایع خنک کننده روشن است. نشتی مخزن خنک کننده می تواند دلیل نشتی مخزن خنک کننده باشد. همچنین توجه داشته باشید که اگر کولر خودرو به خوبی کار نکند، ممکن است پمپ آب خراب شود.

علائم خرابی واتر پمپ 

علائمی برای تشخیص خرابی پمپ آب وجود دارد. توجه به این علائم مهم است تا مطمئن شوید که موتور به درستی کار می کند و هزینه زیادی برای تعمیر یا تعویض آن ندارد.

نشتی آب یا ضدیخ از زیر خودرو

اگر ماشین شما نشتی آب یا ضد یخ دارد، پمپ آب باید تعمیر یا تعویض شود. می توانید بررسی کنید که آیا نشتی وجود دارد. شب ها پس از خاموش کردن خودرو در پارکینگ، یک تکه مقوای رنگ روشن زیر پمپ آب قرار دهید.

صبح قبل از روشن کردن ماشین اگر قطرات آب یا لکه سبز روی مقوا وجود داشت، باید پمپ آب را تعویض کنید.

البته اگر در روزهای گرم تابستانی زیر خودرو کمی آب است، ممکن است به دلیل کارکرد کولر خودرو باشد نه به دلیل خرابی یا نشتی پمپ آب. اگر نشت آب از پمپ آب بوده باید به این نکته مهم توجه کنید: در چنین مواقعی احتمال تخلیه آب رادیاتور وجود دارد پس همیشه ظرف پر از آب همراه خود داشته باشید.

شنیدن صدای ساییدگی از داخل موتور خودرو

وقتی کاپوت ماشین باز است، به صدای موتور گوش دهید. اگر صدای کوچکی به نظر می‌رسد، ممکن است نشانه‌ای از کار نکردن پمپ آب باشد. اگر مدتی است که رانندگی کرده اید، ممکن است بتوانید این صدا را تشخیص دهید.

زنگ زدگی، خوردگی پمپ آب

همانطور که پمپ آب قدیمی تر می شود، مواد معدنی در اطراف آن جمع می شوند. پمپ آب ممکن است زنگ زده باشد و مخلوطی از مایع خنک کننده و آب روی سطح پمپ وجود داشته باشد. همچنین ممکن است سوراخ های کوچکی در اثر خوردگی در فلز وجود داشته باشد که باید فوراً بررسی شود.

عمر مفید واتر پمپ چقدر است؟

هنگام صحبت در مورد مدت زمان کارکرد یک پمپ آب، مهم است که به یاد داشته باشید که مدت طولانی کار می کند. در صورت تعویض تسمه تایم، پمپ آب را نیز عوض کنید. پمپ ممکن است زنگ زده و پوسیده شود زیرا با آب کار می کند.

در خودروهای مختلف این تسمه ها می توانند بین 60 تا 90 هزار کیلومتر دوام بیاورند. به این ترتیب به راحتی می توانید تخمین بزنید که پمپ آب خودروی خود چقدر دوام می آورد.