بررسی گیج دمای عقربه ای

گیج دمای عقربه ای ابزاری است که می تواند گرما را در سیستم های مختلف اندازه گیری کند. امروزه اندازه گیری دما یا گرما برای خیلی چیزها مهم است. برای انجام این کار، مردم از ابزارهایی مانند دماسنج استفاده می کنند. دما برای هر کاری که انجام می دهیم بسیار مهم است.

ما نمی خواهیم همیشه در هوای گرم باشیم، بنابراین در محل کار و خانه از کولر گازی استفاده می کنیم. ما با گرم کردن ساختمان هایمان در دمای بالا برای خود غذا درست می کنیم. کنترل دما در کارخانه ها مهم است. برای مثال، در اکثر پروژه های صنعتی، از دمای بالا برای ذوب و ساخت ابزارهای مختلف استفاده می شود.

گیچ دما عقربه ای چیست؟

گیچ دما عقربه ای چیست؟

گیچ دما عقربه ای چیست؟

قبل از استفاده از گیج دما عقربه ای، باید نحوه استفاده از آن را بدانید. این ابزارها بخشی از مهندسی کنترل هستند و برای اندازه گیری و گاهی کنترل موارد مختلف استفاده می شوند. اندازه گیری دما در صنعت بسیار مهم است. می تواند اوضاع را بهتر یا مدیریت پروژه ها را ساده تر کند.

همچنین عدم توجه به این مقدار مهم می تواند باعث بروز اتفاقات بدی در یک صنعت مانند انفجار، قطعات آسیب دیده و کیفیت پایین کار پروژه و محصولات آن شود. توجه به دما در بسیاری از مکان ‌ها، از جمله خانه‌ ها و کارخانه‌ ها بسیار مهم است. امروزه می توانید ابزارهای اندازه گیری مختلفی را در بازار مشاهده کنید که برای دما مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای گیج دما عقربه ای

گیج دما عقربه ای در صنایع بزرگ و کوچک و همچنین در بسیاری از کاربردهای کوچک استفاده می شوند. این ابزار ابتدا در صنایع غذایی و آشامیدنی استفاده می شود. در این صنایع اندازه گیری دما برای کنترل کیفیت محصولات بسیار مهم است، از این رو از این ابزار اندازه گیری استفاده می شود.

در تصفیه خانه های فاضلاب نیز از دماسنج صفحه ای استفاده می شود. در این سیستم ها کنترل دما بسیار مهم است. برای این کار به یک ابزار خوب برای بررسی دمای سیالات در سیستم نیاز دارید. استفاده از دماسنج با صفحه، بهترین انتخاب برای این سیستم ها است.

گیج دما عقربه ای در سیستم دیگ بخار استفاده می شود. کنترل دما در دیگ های بخار صنعتی بسیار مهم است. ابزار مورد استفاده برای اندازه گیری دما باید بسیار دقیق باشد و به خوبی کار کند. این کار باعث می شود همه چیز به خوبی کار کند و احتمال اشتباه یا خطری وجود نداشته باشد. دماسنج صفحه ای بهترین راه برای بررسی دمای این سیستم ها است.

 

دماسنج ابزاری است که بیشتر در صنعت برای اندازه گیری دمای چیزی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار اندازه گیری دقیق انواع مختلفی دارد. در ادامه به برخی از مهم ترین کاربردهای دماسنج در صنعت اشاره می شود.

 • برای عملکرد بهتر یا حالت خودکار در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود.
 • بررسی دمای موتورها یا میزان پر بودن آنها
 • یافتن مشکلات ساده و پنهان در سیستم های تولیدی
 • بررسی عملکرد سیستم های خودکار
 • استفاده از آزمایشگاه های صنعتی
 • استفاده در انبار مواد قابل اشتعال
 • پیشگیری از اتلاف انرژی در صنایع و مدیریت آن
 • استفاده در صنایع غذایی
 • استفاده در صنعت داروسازی و آرایشی و بهداشتی

آشنایی با انواع دماسنج های عقربه ای

دماسنج شماره گیری راه خوبی برای اندازه گیری اشیا است. بسته به دماسنج متفاوت عمل می کند. به طور کلی دو نوع اصلی دماسنج به نام دماسنج های صفحه ای وجود دارد. این دسته بندی ها عبارتند از:

 • ترمومتر یا دماسنج بی متال: ترمومتر یا دماسنج بی متال نوعی ابزار اندازه گیری است که از فلزی فنری شکل برای اندازه گیری تغییرات دما استفاده می کند. یکی از مهمترین قسمت های این ابزار اندازه گیری فنرهای سیم پیچ می باشد. این فنر از دو فلز خاص مانند فولاد و مس یا مس و برنج ساخته شده است.
 • گیج دما یا دماسنج پر شده: ترمومتر عقربه ای پرشده رایج ترین نوع دماسنج عقربه ای هستند. هنگام انتخاب و خرید گیج دما عقربه ای نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها فکر کنید. اول، چیزهایی در داخل لوله یا چیزهایی وجود دارد که آن را پر می کند. این چیزها می توانند مایع یا گاز باشند. نکته مهم دیگر نوع لوله است که معمولا شیشه یا فلز است. مورد سوم این است که چه مقدار مایع یا گاز در لوله وجود دارد. به همین دلیل باید به این موارد توجه کنید. انواع مختلفی از گیج های دما وجود دارد که به یک شکل کار می کنند، بنابراین همه آنها در یک گروه قرار می گیرند.

نکات مهمی که هنگام خرید گیج دما عقربه ای

گیج دما عقربه ای روش خوبی برای اندازه گیری دما است. قیمتی که برای آن می پردازید به خیلی چیزها بستگی دارد. مهمترین چیزی که بر قیمت این ابزار تاثیر می گذارد نحوه ساخت آن است. اگر این ابزار از مراکز معتبر خریداری شود بهترین قیمت را خواهد داشت.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز