فلومتر جرم حجمی

فلومتر کوریولیس با استفاده از پدیده عجیبی به نام اثر کوریولیس کار می کند. هنگامی که یک جرم در یک سیستم دوار به حرکت در میاید، نیرویی عمود بر جهت آن را تجربه می کند. این ابزار فلومتر جرمی واقعی نامیده می شوند. زیرا قادر به اندازه گیری میزان سیال در حال حرکت هستند، در حالی که انواع دیگر فلومترها میزان حرکت سیال را اندازه گیری می کنند.

اندازه‌گیری جریان جرم برای بسیاری از موارد مهم در صنعت، مانند ساخت محصولات، تعیین مقدار مواد مورد نیاز و جابجایی روغن، مهم است. مهمترین اندازه گیری ها مربوط به اندازه گیری جریان در یک کارخانه تولیدی است. تشخیص جریان جرم بسیار مهم است.

نحوه استفاده از فلومتر کوریولیس

به بیان ساده، یک فلومتر کوریولیس دارای لوله ای است که در صورت وجود ارتعاش خاصی می لرزد. هنگامی که یک سیال از این لوله عبور می کند، جریان جرمی ارتعاش لوله را تغییر می دهد و لوله خم می شود. این تغییر فاز قابل اندازه گیری است و نتیجه ای متناسب با جریان خروجی دارد.

در کوریولیس متر، سیال از یک یا چند لوله نوسانی عبور داده می شود. سرعت جریان سیال بر نوسانات لوله ها تأثیر می گذارد و از این طریق می توان جریان جرم و چگالی را تعیین کرد. یک کوریولیس متر اصلی دارای دو لوله است که جریان از آنها عبور می کند.

یک سیستم محرکه الکترومغناطیسی باعث می شود که لوله ها در فرکانس تشدید خود ارتعاش کنند. این فرکانس بستگی به استحکام لوله ها و وزن آنها دارد. سنسورهای پیکاپ ارتعاشات را در نقاط هر طرف واحد محرک تشخیص می دهند.

چه نوع فلومترهای کوریولیس وجود دارد؟

فلومترهای کوریولیس دو نوع هستند: فلومترهای لوله منحنی و فلومترهای لوله مستقیم. شباهت هایی بین فلومتر دو لوله و مستقیم لوله وجود دارد، اما تفاوت های مهمی نیز دارند. تفاوت های اصلی در نحوه رفتار آنها با تغییرات چگالی سیال و تغییرات دما است.

فلومتر لوله مستقیم کوریولیس

فلومتر جرمی سیال را از طریق پمپاژ می کند. هنگامی که جریان بزرگ است، لوله می پیچد. بازویی که سیال را از محور چرخش دور می کند باید سیال را فشار دهد تا به عقب خم شود.

فلومتر لوله منحنی کوریولیس

دبی سنج های لوله کوریولیس معمولا دارای دو لوله ارتعاشی هستند. در تمام انواع این فلومترها، سیال از طریق لوله های منحنی ارتعاشی جریان می یابد. لوله ها به دلیل فرکانس داخلی و دستگاه های نوسان ساز الکترونیکی که متصل هستند، می لرزند.

سیال از دو لوله موازی هدایت می شود. اثر کوریولیس ناشی از چرخش لوله به دور انتهای ثابت آن است. هنگامی که مایع به سمت نقطه ای از فلومتر حرکت می کند که در حال ارتعاش است، لوله بر آن فشار وارد می کند. سیال متحرک لوله را مجبور می کند تا در برابر نیروی سیال متحرک مقاومت کند. همان نیرو در سمت خروجی لوله و در جهت مخالف ایجاد خواهد شد.

فلوکتر جرم حجمی

فلوکتر جرم حجمی

ویژگی های اصلی فلوکتر جرم حجمی

  • از این فلومتر می توان برای اندازه گیری مقدار مایع استفاده کرد.
  • شما می توانید هر تعداد عدد رینولدز را با فلومتر کوریولیس اندازه گیری کنید.
  • مشخصات سرعت این فلومتر تغییر نمی کند.
  • فلومتر کوریولیس را می توان برای کاربردهای مختلف از نیتروژن مایع گرفته تا چسب ها و پوشش ها استفاده کرد.
  • نیازی به جبران تغییرات دما یا فشار نیست. اندازه گیری جرم با تغییر در ویسکوزیته یا چگالی تغییر نمی کند.
  • این فلومترها برای اندازه گیری سیالاتی مفید هستند که با حرکت شما ویسکوزیته آنها تغییر می کند، اما دما و فشار ثابت می مانند.
  • محدوده معمول برای لوله های کوریولیس منحنی از 100:1 تا 200:1 است در حالی که برای فلومترهای لوله مستقیم محدوده حدود 30:1 تا 50:1 است. فلومتر لوله مستقیم نیز دقت کمتری دارد.
  • این فلومترها می توانند تقریباً تمام مایعات، دوغاب ها و گازها را اندازه گیری کنند. آنها همچنین می توانند انواع جریان سیال، از جمله گازهای نیوتنی، غیر نیوتنی و چگالی متوسط را اندازه گیری کنند.
  • در هنگام استفاده از این ابزار برای اندازه‌گیری چگالی، محدوده خطای معمول اندازه‌گیری کوریولیس 0.002-0.0005 گرم بر سی سی است.
  • این فلومترها قادر به اندازه گیری تمام مایعات، دوغاب ها و گازها را اندازه گیری هستند. آنها همچنین انواع سیالات مانند نیوتنی، غیر نیوتنی و گازهای با چگالی متفاوت را اندازه گیری کنند.

نحوه استفاده از فلومتر کوریولیس

این ابزار دقیق ترین نوع دبی سنج یا فلومتر است و در انواع کاربردهای صنعتی و علمی برای اندازه گیری گازها و مایعات تمیز و خورنده استفاده می شود. این مترها حرکت، چگالی، گرما و ضخامت آن را اندازه گیری می کنند که بسیار واضح هستند.

فلومترهای جرمی کوریولیس می توانند هر گاز با چگالی متوسط یا سیال کم جریان مانند نفت خام و غیره را تشخیص دهند. سوخت ها، مواد پاک کننده و سایر مواد شیمیایی، روغن های گیاهی و چربی های حیوانی، خمیر دندان، محصولات غذایی و مایعات غیر نیوتنی.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز