فلومتر پیتوت

فلومتر پیتوت ابزاری است که میزان جریان سیال یا سرعت حرکت آن را اندازه گیری می کند. جریان سیال عامل مهمی در صنایعی مانند پتروشیمی و آب و فاضلاب است. شما باید این اعداد را به دقت محاسبه و اندازه گیری کنید.

فلومترها نیز در این زمینه مهم هستند. افراد زیادی روزانه از دبی سنج در پمپ بنزین ها استفاده می کنند. چقدر بنزین در ماشین دارید؟ این ابزار آن را اندازه گیری می کند. در واقع اکثر فرآورده های نفتی بر اساس حجم خرید و فروش می شوند، بنابراین فلومترهایی مانند فلومترهای پیتوت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

فلومتر پیتوت یا لوله پیتوت وسیله ای برای اندازه گیری سرعت سیال است. این دستگاه دو راه برای فشار ورودی دارد. یکی در امتداد جریان و دیگری عمود بر آن است. با اندازه گیری این دو فشار و محاسبه اختلاف آنها، میزان فشار دینامیکی به دست می آید.

فلومتر پیتوت چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

این ابزار لوله پیتوت نام دارد و به اندازه گیری سرعت حرکت مایع کمک می کند. دو دروازه یا ورودی در آن وجود دارد. یک ورودی در جهت جریان است و برای اندازه گیری فشار کل استفاده می شود. ورودی دیگر عمود بر جریان سیال است و برای اندازه گیری فشار استاتیک استفاده می شود.

فشار دینامیکی سیال با مقایسه دو فشار و تفاوت بین آنها اندازه گیری می شود. از آنجا که فشار سیال معمولاً در تمام نقاط جریان متفاوت است، ورودی اندازه گیری فشار کل باید در نقطه ای باشد که سرعت اندازه گیری شده برابر با سرعت متوسط سیال باشد.

برای به دست آوردن نتایج دقیق و قابل قبول از یک فلومتر پیتوت، باید چندین ورودی سیال مختلف اندازه گیری و تخمین زده شود. این نوع فلومتر برای جریان سیالاتی که دبی آنها متغیر و تکانشی است استفاده می شود.

فلومتر پیتوت چگونه کار می کند؟

این ابزار برای اندازه گیری سرعت حرکت مایعات در یک نقطه خاص استفاده می شود. در برخی شرایط به سرعت متوسط سیال در یک مکان خاص نیاز داریم. مردم انواع مختلفی از این دستگاه را ساخته اند. یک چیز دشوار دیگر این است که لوله پیتوت را کجا قرار دهیم.

این ابزار برای اندازه گیری سرعت حرکت سیال در لوله ها، مجاری یا کانال ها استفاده می شود. لوله پیتوت تقریباً به اندازه فلومتر اوریفیس در اندازه گیری اشیا خوب است. اما آنها نیز تفاوت های خاص خود را دارند.

 

لوله های پیتوت با استفاده از معادله برنولی ساخته شده اند. در معادله برنولی نشان داده شده است که فشار هیدرواستاتیکی و دینامیکی در طول خطوط جریان مقادیر ثابتی هستند. این معادله نشان می دهد که انرژی در یک خط جریان در همه جا یکسان است.

انواع فلومتر پیتوت

انواع فلومتر پیتوت

انواع فلومتر پیتوت

این فلومتر انواع مختلفی دارد در که ادامه آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لوله پیتوت با یک درگاه

این نوع لوله پیتوت فقط می تواند سرعت سیالات را اندازه گیری کند. درگاه و ورودی این دستگاه باید در قسمتی از سیال قرار گیرد که سرعتی نزدیک به میانگین سرعت کل سیال دارد. نکته مهم دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که درگاه فشار کل باید رو به سمت دستی باشد که به سمت بالا می رود.

این نوع لوله مزایایی برخوردار است که هزینه کمتری دارد و قطعات متحرکی وجود ندارد. اگر مشخصات سرعت خیلی تغییر کند. دقت اندازه گیری کاهش می یابد و میزان خطا افزایش می یابد. این نوع فلومتر بیشتر زمانی استفاده می شود که مجرای یا لوله حاوی سیال بزرگ باشد.

لوله پیتوت میانگین گیر

استفاده از یک فلومتر پیتوت تک پورت با مشکلاتی روبه رو بود، زیرا نیاز بود جایی در سیال پیدا شود که سرعت سیال مشابه سرعت متوسط باشد. بنابراین، نوع میانگین آن برای حل این مشکل ساخته شد. در لوله های پیتوت از چندین پورت مختلف برای اندازه گیری و محاسبه فشار استاتیکی و فشار کل استفاده می شود. پورت ها در سراسر قطر لوله هستند.

نصب فلومتر پیتوت

این ابزار را می توان در مکان های مختلف استفاده کرد. لوله های پیتوت را می توان به عنوان یک سنسور دائمی یا به عنوان یک سنسور غیر دائمی یا قابل حمل استفاده کرد. این لوله ها از فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ ساخته شده اند زیرا در فشارهای بالا تا 1400 پاسکال به خوبی کار می کنند.

آنها با استفاده از پیچ یا فلنج به لوله پیتوت متصل می شوند. معمولاً این کار قبل از راه اندازی فلومتر انجام می شود. برای این کار ابتدا یک اتصالات به لوله جوش داده می شود. در مرحله بعد، از یک مته برای ایجاد سوراخ در لوله پیتوت که به اتصالات متصل می شود، استفاده کنید.

پس از بیرون آوردن مته، دریچه ای که در آن نگهداری می شود مسدود می شود. لوله در مونتاژ قرار خواهد گرفت. سپس دریچه را باز می کنند. اکنون نصب فلومتر پیتوت به پایان رسیده است.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز