گیج فشار

گیج فشار که حالت یک عنصر اندازه گیری را در اثر فشار تغییر می دهد و این تغییر حالت را به عقربه ای که با توجه به فشار روی صفحه کالیبره می شود، منتقل می کند. این دستگاه می تواند مقادیر فشار تا 1000 بار را اندازه گیری کند.

گیج فشار، فشار گاز یا مایع را بررسی می کند. به اصطلاح فشار نیرویی است که برای جلوگیری از پخش شدن مایع لازم است. سنسور فشار دستگاهی است که فشار را اندازه گیری می کند و با تغییر فشار سیگنال ارسال می کند. برای این منظور می توان یک سیگنال الکتریکی در نظر گرفت.

انواع گیج فشار

انواع گیج فشار

انواع گیج فشار

صنعت گاز و نفت یکی از میادینی است که تحت تاثیر گیج فشار قرار دارد. این دستگاه انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

گیج فشار بوردن تیوب

این فشارسنج دارای لوله ای به نام بردون است که خم می شود. هنگامی که لوله بوردون از داخل یا خارج تحت فشار قرار می گیرد، شکل آن تغییر می کند. این دستگاه با وارد شدن فشار به شکل داخلی به حالت کشش تغییر می کند و با برداشتن فشار به حالت اول باز می گردد.

گیج فشار روغنی

فشارسنج روغن نوع دیگری از فشارسنج است که با سیلیکون یا گلیسیرین پر می شود. این موارد باعث می شود که دست های فشارسنج به لرزه درآید و تعداد فشار دقیق تری را نشان دهد. همچنین این مواد حرکت دست را در داخل جعبه سخت کرده و فشارسنج را بیشتر دوام می آورد.

گیج فشار دیافراگمی

گیج فشار دیافراگمی بخشی از سیال را که از داخل آن وارد می شود جدا می کند و از یک غشای انعطاف پذیر برای اندازه گیری فشار استفاده می کند. از این فشارسنج برای اندازه گیری فشار گازها، سیستم های پنوماتیکی، پمپ های خلاء، شیرهای تنفسی و … استفاده می شود.

گیج فشار کامپیوتری

این گیج نشان می دهد که پس از اندازه گیری دیجیتال چقدر فشار باقی می ماند. آنها دقیق و حساس هستند و نباید در موقعیت های نامطلوب استفاده شوند. این دستگاه برای اندازه گیری میدان و کالیبراسیون سیستم ها استفاده می شود.

گیج فشار اکسیژن یا مانومتر فشار اکسیژن

دستگاه اندازه گیری فشار اکسیژن برای اندازه گیری دما، فشار و جریان استفاده می شود. این دستگاه در ماشین آلات برای اندازه گیری فشار و دما بر اساس محیط و قوانین استفاده می شود. مانومتر اکسیژن دارای صفحه نمایش دایره ای در قسمت بالایی خود است که اطلاعات را به کاربر می دهد.

این صفحه نمایش فشار داخل کپسول اکسیژن پزشکی یا فشار وارد شده به مانومتر را با استفاده از واحدهای PSI و نوار نشان می دهد. این دستگاه تنظیم فشار اکسیژن در کپسول اکسیژن را آسان می کند.

نحوه اندازه گیری گیج فشار

گیج فشار ابزاری برای بررسی میزان تغییر فشار در لوله ها یا مخازن است. این دستگاه مانند فشارسنج عمل می کند و با حرکت دادن دست یا نمایش داده های دیجیتالی روی صفحه، تغییرات فشار را نشان می دهد. لوله بوردون ساده ترین دستگاه و مکانیسم فشارسنج است.

در حال حاضر روش های مختلفی برای اندازه گیری فشار وجود دارد که عملکرد متفاوتی دارند. اما همه آنها از نتیجه یکسانی برخوردار هستند و فقط کمی تفاوت دارند. روش های مختلفی برای اندازه گیری فشار وجود دارد، اما استاندارد انها پاسکال است.

به یاد داشته باشید که واحدهای مورد استفاده برای اندازه گیری واحدها ممکن است بسته به منطقه جغرافیایی شما و نحوه برنامه ‌ریزی کل سیستم تغییر کند. در ایران معمولا از واحدهایی مانند bar و psi استفاده می کنند.

کاربرد گیج فشار

گیج های فشار در بسیاری از مناطق استفاده می شوند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد:

  • این گیج ها فشار مایعات، جامدات، بخارات و گازها را اندازه گیری می کنند.
  • به طور گسترده ای برای بررسی ترمزهای هوا در کامیون ها استفاده می شود.
  • در صنایعی مانند پتروشیمی، شیمیایی، بهداشتی، دارویی و صنایع فرآیند تولید کاربرد دارد.
  • گیج فشار در صنایع تهویه مطبوع، تهویه، تبرید و صنایع غذایی و آشامیدنی استفاده می شود.
  • از فشارسنج در مسیرهای نشتی استفاده کنید.

نحوه انتخاب فشار سنج

هنگام انتخاب گیج فشار باید نوع، اندازه، جنس و کلاس دقت آن را در نظر بگیرید.

اندازه فشار سنج

واشرهای تحت فشار در سایزهای مختلفی در بازار وجود دارد. آنها در میلی متر اندازه گیری می شوند. این گیج ها در سایزهای 40 تا 250 میلی متر ساخته می شوند و فشار را بر حسب بار یا میلی بار نشان می دهند. شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

میزان دقت گیج فشار

میزان دقت نشان می دهد که یک گیج فشار تا کجا می تواند اشتباه پیش برود. به عنوان مثال یک فشار سنج با دقت کلاس 4 فشار را با خطای 4 درصد نشان می دهد. به بیان ساده، عددی که نشان می‌دهد ممکن است 4 درصد با آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد متفاوت باشد.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز