سوئیچ فشار

سوئیچ فشار ابزاری الکتریکی است که فشار را در هر محیطی اندازه گیری می کند. از این ابزار برای تشخیص وجود مایع در اطراف استفاده می شود. سوئیچ فشار بررسی می کند که آیا فشار تغییر می کند و آیا کاربر فشار خاصی را تنظیم می کند.

این تجهیزات برای نظارت بر فشار فرآیند و ارسال سیگنال خروجی هنگام رسیدن به فشار تعیین شده طراحی شده است. سوئیچ فشار فشار فرآیند را به دیافراگم یا پیستون وارد می کند و نیرو ایجاد می کند. این نیرو را با نیروی فنری که فشرده شده است مقایسه می کند.

اکثر سوئیچ های فشار دارای چیزی به نام دیافراگم یا بدنه آکاردئونی هستند که فشار را حس می کند. هنگامی که سنسور حرکت می کند، یک یا چند کنتاکت سوئیچ فعال می شود و زنگ هشدار یا هشدار تنظیم می شود.

سوئیچ های فشار چگونه کار می کنند؟

یک سوئیچ فشار یک یا دو پورت دارد. در یک سوئیچ فشار، فشار به دیافراگم داخلی اعمال می شود. اگر فشار قبل از فشرده سازی بیشتر از فشار فنر باشد، سوئیچ مدار را باز یا بسته می کند. این باعث می شود که سیستم زنگ خطر را به صدا درآورد و به کاربر می گوید که فشار مورد نظر تغییر کرده است.

در یک سوئیچ فشار، فشارهای دو پورت ورودی با هم مقایسه می شوند. اگر یک پورت فشار متفاوتی نسبت به دیگری داشته باشد، سوئیچ فشار به کاربر اطلاع می دهد.

اجزای سوئیچ فشار

اجزای سوئیچ فشار

اجزای سوئیچ فشار

سوئیچ فشار اجزای مختلفی دارد که در ادامه به بررسی انها می پردازیم.

ترمینال‌ها

سوئیچ فشارها مدار را می توانند قطع و وصل کنند. ترمینال ها قطعاتی هستند که سوئیچ فشار برق را ارسال و دریافت می کند.

کانتکت‌ها

کانتک ها دو قسمت از یک سوئیچ فشار هستند که برای باز یا بسته کردن مدار الکتریکی متصل می شوند. اگر قطعات مدار از هم جدا شوند، موتور از کار می افتد.

دیافراگم

دیافراگم که غشاء نیز نامیده می شود از یک ماده انعطاف پذیر ساخته شده است که با تغییر فشار تغییر شکل می دهد. وقتی فشار بالا می رود، مایع به این قسمت فشار می آورد. هنگامی که فشار به اندازه کافی بالا باشد، قسمت کوچکی که دیافراگم نامیده می شود، قطعاتی را که برق تولید می کنند جدا می کند و مدار را قطع می کند. یا آنها را به هم می چسباند و مدار را کامل می کند.

شیر اطمینان سوئیچ فشار

شیر اطمینان روی سوئیچ فشار در پایین قرار دارد و با لوله نایلونی یا مسی به شیر کنترل یک طرفه متصل می شود. هنگامی که کنتاکت های سوئیچ فشار وصل نیستند، یک اهرم شیر را به حرکت در می آورد تا فشار بین پمپ و شیر چک رها شود.

پیچ های تنظیم

از پیچ برای افزایش یا کاهش فشار نقطه تنظیم مجدد و برش استفاده می شود. برخی از سوئیچ‌های فشار دارای پیچ دوم هستند که می‌تواند فشار نقطه اتصال را بدون تغییر فشار نقطه تنظیم مجدد تغییر دهد. این پیچ معمولا کوچکتر از فنر اصلی است. هنگامی که پیچ را سفت می کنید، دیافراگم باید نیروی بیشتری برای جدا کردن کنتاکت ها اعمال کند. با شل کردن پیچ، می توان آن را راحت تر جابجا کرد.

اهرم خودکار

از این دکمه برای حذف کانتکت ها با دست استفاده می شود. قبل از اتصال کلید به کمپرسور هوا یا جدا کردن آن، این دسته باید در وضعیت “خاموش” باشد. برخی از شیرهای فشار دارای دسته یا اهرمی هستند که به شما امکان می دهد سوئیچ فشار را خاموش یا روشن کنید.

هنگامی که سوئیچ روی “Auto” یا On تنظیم می شود، از نقطه تنظیم مجدد و تنظیمات نقطه برش برای تصمیم گیری در مورد روشن یا خاموش شدن موتور استفاده می کند. هنگامی که کلید خاموش می شود، یک تکه پلاستیک بین سیم ها قرار می گیرد و کار موتور را متوقف می کند.

انواع فشار سوئیچ بر اساس سنسور

سنسور بخشی از سوئیچ فشار است که بسته به فشار تغییر می کند. سوئیچ فشار از سنسورهای مختلفی ساخته شده است. انواع سنسورهای مورد استفاده در فشار سوئیچ ها به شرح زیر است.

  • سوییچ فشار بوردن تیوب
  • سوییچ فشار دیافراگمی
  • سوییچ فشار بیلوز دار
  • سوئیچ فشار کپسولی
  • سوئیچ فشار پیستونی

انواع سوییچ فشار بر اساس کاربرد

انواع مختلفی از فشار سوئیچ ها بسته به نوع استفاده از آنها وجود دارد.

  • سوئیچ فشار هوا: سوئیچ فشار هوا نوعی کلید است که معمولاً در سیستم های پنوماتیکی، کمپرسورهای هوا و دستگاه های تولید هوا یافت می شود. هنگامی که فشار در سیستم تنظیم می شود، پمپ یا کمپرسور کار نمی کند.
  • سوئیچ‌ فشار آب: پمپ های آب دارای کلید فشار آب هستند. این کلید زمانی که فشار آب از حد معینی برود دستگاه را خاموش می کند. این سوئیچ ها ساده و ارزان هستند.
  • سوئیچ‌فشار بخار: در دیگ های بخار از این ابزار استفاده می شود. این نوع کلیدها باید در برابر دمای بالا و رطوبت بالا مقاومت کنند.