ترنسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار ابزار بسیار مهمی است که می تواند از بسیاری از بلایا جلوگیری کند. این ابزار که ترانسمیتر فشار یا مبدل فشار نیز نامیده می شود، می تواند کارهایی بیش از اندازه گیری فشار انجام دهد که در کارخانه ها بسیار مهم است.

کارشناسان فرآیند فکر می کنند که فشار برای بسیاری از چیزها مهم است، مانند انجام واکنش های شیمیایی یا تغییر حالت مواد. مهم است که مواردی مانند فشار، دما، جریان و سطح را پیگیری کنید تا مطمئن شوید که سیستم ‌های صنعتی به خوبی کار می‌کنند و خراب نمی‌شوند.

ابزارهای مختلفی برای اندازه گیری و کنترل کمیت های فیزیکی وجود دارد. فرستنده های فشار تجهیزاتی هستند که می توانند فشار سیستم را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و به واحد کنترل ارسال کنند.

ترانسمیتر فشار

ابزاری به نام ترانسمیتر یا سنسور فشار وسیله ای است که فشار یک مایع یا گاز را اندازه گیری می کند. ترانسمیترهای فشار معمولاً برای اندازه گیری فشار داخل ماشین آلات صنعتی استفاده می شوند تا قبل از بروز مشکل به کاربران هشدار دهند.

این دستگاه ها کاربردهای مختلفی دارند که بیشتر آنها مربوط به کارهای صنعتی و خودرویی است. یک فرستنده روی سیستمی نصب شده است که فشار را اندازه گیری و گزارش می دهد. به راحتی می توان فهمید که چه مقدار فشار در فرستنده فشار در سیستم و موارد دیگر وجود دارد.

یک سیستم خاص از دو رنگ مختلف برای نشان دادن تفاوت فشار استفاده می کند. ترانسمیترهای فشار مشابه گیج های فشار هستند، اما عملکرد آنها متفاوت است و ترانسمیترها در بسیاری از کاربردها مورد نیاز هستند.

نحوه کار با ترانسمیتر فشار

در بازار بیش از 50 نوع ترانسمیتر فشار وجود دارد که هر کدام کاربرد متفاوتی خواهند داشت. به همین دلیل است که توضیح همه آنها در یک مقاله دشوار است، اما به طور کلی این ابزار می تواند تغییرات فشار را در شرایط مختلف اندازه گیری کرده و به صورت یک عدد دیجیتال گزارش دهد.

برخی از فرستنده ها از مواد پیزوالکتریک برای تشخیص فشار و تبدیل آن به برق استفاده می کنند. برخی از سنسورهای فشار سنج به یک فشار خالص در یک سیستم یا یک مخزن کالیبره می شوند.

کاربردهای ترانسمیترهای فشار

کاربردهای ترانسمیترهای فشار

کاربردهای ترانسمیترهای فشار برای اهداف مختلف

از این ابزار می توان برای موارد مختلف استفاده کرد. این دستگاه ها ابزار دقیقی هستند که می توانند در ماشین آلات صنعتی برای تشخیص سطوح فشار بالا استفاده شوند و قبل از وقوع حادثه به شما اطلاع دهند. این ابزارها برای اطمینان از اینکه دستگاه ها در طول فرآیند مورد نظر تحت فشار زیاد یا خیلی کم قرار نگیرند استفاده می شوند.

شما می‌توانید از یک فرستنده فشار همراه با دستگاه‌ های دیگر برای اندازه‌گیری عمق چیزی، ارتفاع آن، میزان آب جاری در آن یا حتی میزان افت فشار از یک سیستم برای جلوگیری از نشتی استفاده کنید. این ابزار برای اندازه گیری فشار مایعاتی مانند آب، روغن و هوا و همچنین گازهایی مانند هوا و اکسیژن استفاده می شود. یعنی می توانید از فرستنده به تنهایی یا با هم در سیستم های صنعتی استفاده کنید. وظیفه اصلی آنها جلوگیری از بالا و پایین رفتن بیش از حد فشار است.

انواع ترانسمیترهای فشار کدامند؟

انواع مختلفی از ترانسمیترهای فشار وجود دارد که هر کدام بر اساس معیارهای مختلفی مانند میزان فشار قابل اندازه گیری و نحوه اندازه گیری فشار طبقه بندی می شوند. انواع مختلفی از ترانسمیترهای فشار وجود دارد که فشار را اندازه گیری می کنند.

ترانسمیتر فشار نسبی یا ترانسمیتر فشار گیج

ترانسمیتر فشار به نام ترانسمیتر فشار نسبی یا ترانسمیتر فشار گیج چیست؟ «ترنسمیتر فشار سنج» دستگاهی است که فشار سیالات را نسبت به فشار محیط اندازه گیری می کند. سنسور این نوع فرستنده در فضای بسته نیست.

ترانسمیتر دارای یک لوله است که مانند تصویر زیر به دنیای خارج متصل می شود. این باعث می شود حسگر فشار دنیای بیرون را احساس کند. در واقع، مبنای اندازه گیری فشار از صفر مطلق به صفر نسبی (فشار اتمسفر) تغییر می کند.

ترانسمیتر فشار تفاضلی یا ترانسمیتر اختلاف فشار

فرستنده اختلاف فشار وسیله ای است که اختلاف فشار بین دو نقطه در یک سیستم را اندازه گیری می کند. ترانسمیتر فشار دیفرانسیل رایج ترین نوع ترانسمیتر فشار مورد استفاده در سیستم های کنترل سیال است. در واقع، اکثر ترانسمیترهای فشار با استفاده از اصول مشابه ترانسمیترهای اختلاف فشار کار می کنند.

انواع دیگر ترانسمیتر فشار

انواع مختلفی از ترانسمیترهای فشار وجود دارد که هر کدام در سیستم های مختلف و برای کاربردهای متفاوتی استفاده می شوند. انواع دیگر ترانسمیترهای فشار عبارتند از:

  • ترانسمیترهای فشار هیدرواستاتیک دستگاه هایی هستند که سطح مایع را کنترل و اندازه گیری می کنند.
  • فرستنده های فشار قلمی دستگاه های کوچکی هستند که فشار را نشان نمی دهند.
  • یک فرستنده فشار که می تواند در برابر انفجار و ارتعاشات قوی مقاومت کند.
  • فرستنده فشار هوشمند: فرستنده های دو سیمه کوچک و قوی برای استفاده در محیط های خطرناک با فضای نصب محدود.