فلومتر توربینی

فلومتر توربین نوعی دبی سنج است که دبی مایعات و گازها را اندازه گیری می کند. این دستگاه دارای بخشی به نام روتور است که با حرکت سیال به اطراف حرکت می کند. هر چه سیال سریعتر از روتور عبور کند، سریعتر می چرخد. سرعت چرخش روتور به شما می گوید که چه مقدار مایع در آن جریان دارد.

این فلومتر توربین دارای روتور چند پره ای است که با زاویه ای می چرخد تا سیال بتواند از آن عبور کند. یک بلبرینگ روی شفت، روتور را به بدنه فلومتر متصل می کند. یک پیکاپ مغناطیسی روی چرخ توربین نصب می شود و یک سنسور پالس ولتاژ را ثبت می کند. اطلاعات ولتاژ به سرعت حرکت سیال تبدیل می شود.

مشخصات فنی فلومتر توربینی

فلومتر توربین توسط راینهارد وولتمن اختراع شد و یک فلومتر قابل اعتماد برای اندازه گیری دبی مایعات و گازها است. فلومتر توربین دارای یک لوله با اتصالات در انتها و یک آهنربای چرخان در داخل است. روتور به شفت متصل شده و روی تکیه گاه های داخل قرار می گیرد.

با استفاده از اصل مغناطیسی

فلومترهای توربین ابزارهایی هستند که سرعت یا سرعت حرکت سیال را اندازه گیری می کنند. این فلومترها دارای یک سری پره هستند که با ورود سیال به آنها می چرخند. پروانه را توربین می نامند زیرا سیال را حرکت و جریان نمی دهد، بلکه فقط با سیال متحرک می چرخد.

سرعت چرخش توربین با سرعتی متوسط سیال متناسب است و از روش های مختلفی برای ارسال اطلاعات در مورد سرعت دورانی به کار گرفته می شود.

فرکانس فلومتر توربین

فرکانس فلومتر توربین به دو دسته فرکانس پایین و فرکانس بالا تقسیم می شود. در حالت فرکانس پایین، مقداری از مایع با فلومتر برخورد می کند و برخی دیگر با آن تماس نمی گیرد. این باعث ایجاد یک پالس با فرکانس پایین تر می شود.

این باعث می شود توربین کندتر حرکت کند. در حالت فرکانس بالا، کل قسمت سیال توربین را لمس می کند و سیگنال های بیشتری را به سنسور ارسال می کند.

نحوه عملکرد فلومتر

تنها بخشی از فلومتر که حرکت می کند روتور پره ای است. هنگامی که سیال از آن عبور می کند، روتور با سرعت خاصی می چرخد. سرعت زاویه ای روتور باعث ایجاد یک سیگنال الکتریکی می شود. شفت یا با استفاده از ماشین یا با تماشای حرکت تیغه حرکت می کند. روتور پره روی شفت نیز حرکت می کند، اما تنها با استفاده از یک دستگاه مغناطیسی که یک پالس ایجاد می کند.

سنسور دبی سنج توربین از اثرات سیال در امان است. هنگامی که سیال سریعتر جریان می یابد، روتور پره سریعتر حرکت می کند و پالس های بیشتری ایجاد می کند. فرستنده این سیگنال ها را پردازش می کند تا بفهمد آب با چه سرعتی در حال حرکت است. دستگاه می تواند هم در جهت جریان و هم در جهت مخالف کار کند.

فلومتر توربینی

فلومتر توربینی

نحوه راه اندازی فلومتر توربینی

فلومترهای توربین، جریان سیال تمیز را اندازه گیری می کنند. اگر از این فلومترها برای سیالات کثیف استفاده شود، پره های توربین فرسوده می شوند. همچنین برای سیالات با ذرات ریز از فلومترهای توربین استفاده می شود. ذرات ریز می توانند به پره ها آسیب برسانند، اما می توانید با نصب فیلتر ( صافی ) قبل از فلومتر برای جلوگیری از ورود ذرات ریز از این امر جلوگیری کنید.

مهم است که از فلومتر هم اندازه لوله استفاده کنید و آن را در جایی قرار دهید که سیال جریان دارد. شیرها باید در حد پایین فلومتر نصب شوند.

کاربرد فلومتر توربین

فلومترهای توربین می توانند جریان سیالات تمیز، مایعات و سیالات خورنده را اندازه گیری کنند. هنگام اندازه‌گیری جریان مایعات، قسمت‌های فلومتر مانند بدنه، روتور، یاتاقان‌ها و اتصالات باید به اندازه کافی قوی باشند تا در برابر خوردگی مقاومت کنند.

فلومترهای توربین به اندازه گیری جریان مایعات، گازها و بخارات داخل لوله ها همچون هیدروکربن ها، مایعات برودتی، مواد شیمیایی، گازهای صنعتی، آب و هوا معروف هستند. فلومترهای توربین در نیروگاه ها، صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، آب، مواد معدنی، معدن، کاغذسازی، نفت و گاز کاربرد دارند.

عوامل موثر بر قیمت فلومتر توربین

انواع مختلفی از فلومترهای توربین وجود دارد که دارای ویژگی های متفاوتی هستند و می توانند مقادیر متفاوتی هزینه داشته باشند. فلومترهایی با ویژگی ها و قابلیت های پیشرفته تر معمولاً هزینه بیشتری دارند.

  • فلومترهای توربین با محدوده اندازه گیری بزرگتر معمولاً هزینه بیشتری دارند.
  • استفاده از مواد با کیفیت و فناوری های پیشرفته برای ساخت فلومتر توربین می تواند آن را گران تر کند. همچنین، نحوه ساخت اشیا و نحوه ساخت آنها می تواند بر قیمت تمام شده یک چیز تأثیر بگذارد.
  • برندهای خوب در صنعت فلومتر توربین معمولاً قیمت بالاتری دارند. تامین کنندگان با تجربه بیشتر و شهرت خوب ممکن است پول بیشتری دریافت کنند.
  • فلومترهای توربین که می توانند شرایط سخت مانند دما، فشار، رطوبت و سایر مشخصات فیزیکی را تحمل کنند، می توانند گران تر باشند.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز