فلومتر اختلاف فشار

فلومتر DP نوعی فلومتر است که جریان سیال را با اندازه گیری افت فشار در مسیر لوله اندازه گیری می کند. فلومترهای فشار دیفرانسیل با استفاده از معادله برنولی کار می کنند. بر اساس معادله برنولی، با افزایش سرعت سیال، فشار آن کاهش می یابد.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز

در فلومتر اختلاف فشار معمولاً قطعه متحرکی وجود ندارد و اختلاف فشار بین دو نقطه را اندازه گیری می کند. فلومترهای DP بر اساس موانعی که باعث افت فشار می شوند به انواع مختلفی تقسیم می شوند. هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد و نوع مورد استفاده بر اساس کاربرد خاص انتخاب می شود.

دقت و دامنه فلومترهای اختلاف فشار

فلومتر فشار دیفرانسیل اگر قسمت جریان آن دقیق و سلول DP آن دقیق باشد، به خوبی کار می کند. دقت عنصر معمولاً به صورت درصدی از قرائت واقعی بیان می شود، در حالی که دقت سلول DP درصدی از دهانه کالیبره شده است. یک سلول DP معمولاً 0.2٪ دقت CS دارد.

فلومتر دارای خطای 20% AR در انتهای پایین محدوده جریان 10:1 است که مربوط به محدوده دیفرانسیل فشار 100:1 است. افرادی که فلومتر اختلاف فشار را ایجاد می کنند فقط اجازه می دهند از آن در نسبت های 3:1 یا 4:1 استفاده شود.

فلومتر اختلاف فشار

فلومتر اختلاف فشار

مشخصات فنی فلومتر DP (فشار دیفرانسیل)

تجهیزات فلومتر اختلاف فشار از رایج ترین فناوری ها برای اندازه گیری دبی در خطوط لوله است.

 • برای اندازه گیری دبی می توانید از فلومتر DP یا فشار تفاضلی استفاده کنید.
 • فلومتر DP بر اساس قوانین فیزیک، به ویژه قوانین مربوط به دینامیک سیالات و پدیده های انتقال جرم است.
 • مردم برای مدت طولانی از این فناوری استفاده می کردند، بنابراین قوانین خاصی برای ساخت فلومترهای فشار دیفرانسیل DP وضع کردند.
 • سازندگان فلومترهای DP کتاب های زیادی در مورد نحوه استفاده از آنها برای موارد مختلف و نحوه نصب آنها نوشته اند.
 • فلومتر فشار بسیار دقیق و آسان برای استفاده دارد.

چگونه با مقایسه اختلاف فشار بفهمیم چقدر آب جریان دارد؟

یکی از راه‌های اندازه‌گیری جریان سیال، استفاده از مترهایی است که اختلاف فشار را اندازه‌گیری می‌کنند. این تکنیک فشار دو طرف یک نقطه را اندازه گیری می کند. با استفاده از این روش می توانید با تغییر فشار متوجه میزان حرکت مایع شوید.

یک گیج فشار در مسیر، اختلاف فشار ناشی از قطعه اصلی را اندازه گیری می کند. فرستنده های چند متغیره می توانند فشار استاتیک و دیفرانسیل را همزمان اندازه گیری کنند.

یک شلنگ با سمپاش بردارید. با ایجاد انسداد در اسپری و جلوگیری از جریان آب، می توانید میزان فشار داخل شیلنگ را تشخیص دهید. در حال حاضر، شیلنگ انرژی زیادی دارد که می تواند آن را حرکت دهد.

نحوه کار فلومتر اختلاف فشار

فلومتر فشار تفاضلی فشار سیال در لوله را با ایجاد یک مانع یا مانع اندازه گیری می کند. این باعث ایجاد اختلاف فشار استاتیک در بالادست و پایین دست تجهیزات می شود. این اختلاف فشار (به نام اختلاف فشار DP) اندازه گیری می شود و برای تعیین میزان جریان آب یا سرعت جریان آن استفاده می شود.

حدود 40 درصد از فلومترهای صنعتی مورد استفاده در حال حاضر فلومترهای DP با عنصر اولیه صفحه روزنه ای هستند. فلومتر فشار تفاضلی برای اندازه گیری نحوه حرکت سیالات از جمله مایعات و گازها و مایعات بسیار غلیظ استفاده می شود. فلومتر DP یکی از محبوب ترین تجهیزات ابزار دقیق است زیرا ساده و ارزان است.

کاربرد متنوع فلومتر DP

 • اندازه گیری جریان: (سرعت جریان) برای کنترل بازده تولید مهم است. بخش وسیعی از متغیرهای کنترلی در ابتدا تا تمیز کردن محصولات در پایان کار را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • راندمان تولید: اندازه‌گیری جریان بخش بزرگی از متغیرهای کنترل فرآیند را تشکیل می‌دهد که بر کارایی تأثیر می‌گذارند، از کنترل دسته‌ای در ابتدا تا پاکسازی محصول در انتهای خط تولید.
 • کنترل متغیر فرآیند: فرآیندها اغلب دارای متغیرهای ورودی زیادی هستند. کنترل این پارامترها از جمله کنترل جریان منجر به تولید محصولی با کیفیت بالا می شود.
 • ایمنی: اندازه گیری جریان با روش دیفرانسیل فشار در فلومتر DP از بسیاری از خطرات ایمنی جلوگیری می کند

نصب و نگهداری فلومتر اختلاف فشار

راهنماهای نصب علاوه بر شرکت ‌های سازنده توسط گروه‌های دیگری مانند ISA، ANSI و API نیز منتشر می‌ شود. این راهنماها حاوی نکات زیر است.

 • اگر می خواهید سایر قسمت های سیال مانند دما و فشار را اندازه گیری کنید، فرستنده فشار را در لوله فرآیند قرار ندهید. در عوض، آن را با سه راهی به خط سرب مناسب قسمت جریان متصل کنید.
 • ترموول مورد استفاده برای اندازه گیری دما باید در پایین دست فلومتر قرار گیرد تا از اعوجاج پروفیل سرعت جلوگیری شود.
 • فلومتر اختلاف فشار با یک شکاف کوچک روی پایه مرطوب نصب می شود.
 • در کاربردهای بخار، سه راهی های پرکننده پیشنهاد می شود تا مطمئن شوید که پایه های میعانات در دو طرف سلول اختلاف فشار دارای ارتفاع برابر هستند.