تامین مواد اولیه صنعتی برای رنگ و رزین

ترکیبات مورد استفاده برای ساخت رنگ ها بر اساس مکان، مقررات محیطی و منابع موجود متفاوت است. مواد اولیه صنعتی برای رنگ و رزین را می توان به گروه های مختلفی تقسیم کرد. همه رنگ ها برای بهبود خواص خود به رنگدانه ها، رزین ها، حلال ها و مواد افزودنی خاص نیاز دارند.

اینکه کدام ماده خام برای هر رنگ استفاده می شود بستگی به در دسترس بودن منابع، اثربخشی، هزینه و اثرات زیست محیطی دارد. شیمی در صنعت رنگ مهم است. برای ساختن رنگ ها، ابتدا باید بفهمید که برای چه چیزی هستند و چگونه از آنها استفاده می شود.

ما از رنگ در ساختمان ها، وسایل نقلیه، مبلمان و سطوح دیگر استفاده می کنیم؛ بنابراین تنها بهترین مواد اولیه می توانند از این سطوح محافظت کنند. برای ساختن رنگ ها به چیزهای زیادی نیاز داریم تا آنها را خاص کنیم.

در ادامه به بررسی مواد اولیه صنعتی برای رنگ و رزین می پردازیم.

رنگ‌ و رزین‌های صنعتی چیست؟

رنگ ها و رزین ها مواد خاصی هستند که برای کارهای مختلفی مانند ساختن اشیا، ساختن اشیا و جابجایی اشیا به اطراف استفاده می شوند. این پوشش ها برای محافظت در برابر عواملی مانند آب و هوا، مواد شیمیایی و خط و خش و برای محیط های صنعتی ساخته شده اند.

رنگ صنعتی نوعی پوشش است که برای محافظت از سطوح در برابر خوردگی، سایش و هوازدگی استفاده می شود. این رنگ معمولاً ضخیم‌تر است و ماندگاری بیشتری نسبت به رنگ معمولی برای خانه‌ ها یا مشاغل دارد. رنگ صنعتی برای مقاومت در برابر مواد شیمیایی، رطوبت، گرما و سایر عوامل محیطی خشن و همچنین برای ایجاد چسبندگی و دوام عالی طراحی شده است.

حلال ها به حل شدن سایر مواد در یک محصول کمک کرده و خشک شدن آن را آسان تر می کنند. رنگدانه هایی به محصول نهایی اضافه می شود تا رنگ و شفافیت به آن بدهد. بایندرها ذرات رنگدانه را در کنار هم نگه می دارند و به چسبیدن پوشش به سطح کمک می کنند.

دسته بندی مواد اولیه رنگ و رزین

رنگ ها و پوشش ها از دو ترکیب جامد و مایع تشکیل شده اند که عمدتاً فرار و غیرفرار هستند. عناصر فرار موادی هستند که وقتی در هوا قرار می گیرند تبخیر می شوند. مواد غیر قابل اشتعال نمی توانند در هوا تبخیر شوند.

 • رنگ های حلال از روغن یا رزین با افزودنی خشک کننده ساخته می شوند.
 • لاک از رزین، سلولز، نرم کننده و مواد دیگر تشکیل شده است.
 • پلی وینیل استات، استایرن بوتادین، امولسیون ها، پلیمرها، کوپلیمرها، مواد افزودنی.
 • استرها، کتون ها و آلیفاتیک ها.
اجزای اصلی مواد اولیه رنگ و رزین

اجزای اصلی مواد اولیه رنگ و رزین

اجزای اصلی مواد اولیه رنگ و رزین

در ادامه اجزای اصلی مواد رنگ و رزین را بررسی می کنیم.

رنگدانه های رنگ

رنگدانه ها جزء اصلی رنگ هستند. این رنگ ها باید شفاف باشند تا مقدار زیادی را بپوشانند. آنها همچنین از نظر شیمیایی بی اثر هستند تا برای مدت طولانی دوام بیاورند. این ترکیبات نباید سمی باشند یا سمیت کمی داشته باشند.

هر واحد وزنی، قدرت پوشش متفاوتی دارد. از این مواد برای ایجاد یک سطح رنگی زیبا استفاده می شود. ذرات جامد موجود در رنگ به راحتی نور را منعکس می کنند و طول عمر رنگ را افزایش می دهند و از فلزات در برابر خوردگی محافظت می کنند.

رنگدانه ها به دو گروه آلی و معدنی تقسیم می شوند. رنگدانه های رنگی ارگانیک یا طبیعی ترکیبات کربنی هستند که رنگ های مختلفی را در محصولات تجاری ایجاد می کنند. رنگدانه کروم، اکسید تیتانیوم، رنگدانه روی و رنگدانه های سربی همگی رنگ های مهم هستند. تونر یک رنگ آلی نامحلول است که بر روی یک حامل معدنی رسوب می کند.

حلال ها

حلال ها مواد شیمیایی هستند که می توانند نحوه عملکرد اشیاء در رنگ را با تعلیق، حل کردن یا تغییر خواص فیزیکی آنها تغییر دهند. به عنوان یک سیال، رنگ آمیزی سطح را آسان تر می کند و آن را صاف تر می کند.

این ترکیبات از خشک شدن یا جدا شدن رنگ قبل از اجرا جلوگیری می کند و رزین و رنگدانه ها توانایی خود را برای تشکیل یک لایه خشک و رنگی در یک محیط خاص از دست نمی دهند. اتر نفت، زایلن یا تولوئن همگی حلال هستند.

این ترکیبات رنگ ها را چسبناک می کند که هزینه ساخت آنها را کاهش می دهد. این مواد 70 تا 75 درصد مایع رنگ را تشکیل می دهند و با خشک شدن از بین می روند. الکل ها و اتیلن گلیکول را می توان به عنوان حلال در فرمولاسیون های مبتنی بر آب استفاده کرد.

افزودنی ها

این مواد بر اساس آنچه رنگ مورد نیاز است وارد می شوند. مواردی مانند اینکه رنگ چقدر خوب پخش می شود و چقدر خوب به سطوح خاصی می چسبد می تواند زمان خشک شدن را طولانی تر یا کوتاه تر کند.

رزین

موادی که برای چسباندن رنگ به سطح خاصی پس از خشک شدن استفاده می شود. رزین آلکیدی نوعی پلی استر است که در آن روغن وجود دارد و در برخی از رنگ ها برای ساختن فیلم استفاده می شود. رزین پلی آمید به درمان رزین اپوکسی کمک می کند.

از اورتان و مشتقات آن معمولاً در رنگ های لعاب به عنوان چسب و حلال استفاده می شود. ترکیبات امولسیونی آب و اکریلیک معمولاً به عنوان مواد اولیه برای رنگ پلاستیک و به عنوان مواد اولیه برای حلال و رزین استفاده می شود.

آشنایی با مواد اولیه صنعتی برای رنگ و رزین

مواد اولیه صنعتی برای رنگ و رزین را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بوتیل استات

بوتیل استات خنثی یک حلال بی رنگ، بی بو و میوه ای است که یکی از حلال های مهم است زیرا قدرت حلال بالایی دارد و ظرفیت رقیق سازی بالایی دارد. از این ماده در رنگ، رزین، جوهر، پوشش های کاغذی و غیره استفاده می شود.

ایزو بوتیل استات

این ماده یک حلال خنثی و بی رنگ با عطر میوه ای خوب و نقطه جوش متوسط است. از ایزوبوتانول و اسید استیک تشکیل شده است. این ماده در تینرها، چسب ها، رزین های مصنوعی و جایگزین های بوتیل استات استفاده می شود.

متیل استات

حلال متیل استات را می توان در سلولز، انواع لاک ها، رنگ ها، رزین ها، پوشش ها، فرمولاسیون های پاک کننده، به عنوان واسطه برای تولید دارو و چرم و همچنین در فرمولاسیون های پاک کننده استفاده کرد. مصنوعی استفاده می شود.

ایزپروپیل الکل

این یک حلال بی رنگ و خنثی است که طیف گسترده ای از ترکیبات غیر قطبی را حل می کند. به سرعت تبخیر می شود و برای حلال های دیگر تقریبا بی ضرر است. از این ماده در رنگ و رزین، لوازم آرایشی، ضد یخ، مواد غذایی، جوهر و چسب استفاده می شود.

ایزوپروپیل الکل کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. از جمله این کاربردها:

 • یک حلال در تجارت رنگ و پوشش
 • تبخیر بسیار کمی دارد و دمای آب را در صنعت چاپ پایین نگه می دارد.
 • ساخت دستمال مرطوب ضد عفونی کننده

بوتیل گلیکول

این مایع بی رنگ است که در بسیاری از صنایع مانند نقاشی، چاپ، نساجی، تمیز کردن و حفاری برای روغن استفاده می شود. به عنوان ماده اولیه برای ساخت پلاستیک استفاده می شود. خواص رنگ را بهبود می بخشد و فراریت کمی دارد.

متیل استات

این ماده شیمیایی نوعی استر است که به عنوان مایعی شفاف و بی رنگ در رنگ، پوشش، لاک، خودروسازی، صنایع الکترونیک، ساخت چرم مصنوعی و … استفاده می شود.

 • مقاوم در برابر آتش
 • بازگشت به طبیعت و زیست تخریب پذیر.
 • یک ترکیب فرار
 • خیلی مضر نیست
 • بوی مطبوعی دارد.
 • همچنین می تواند در حلال های آلی دیگر حل شود.
 • آب به آرامی حل می شود.
 • می تواند انواع مختلفی از مواد را حل کند.

تیلوز

تیلوز یک قوام دهنده سلولزی بر پایه سلولز است و در سه نوع 4000، 20000 و 100000 عرضه می شود. نوع 4000 نسبت به دو مدل دیگر قدرت بیشتری در حفظ آب و حلالیت بیشتری دارد. در آب نیز یافت می شود. این ماده شیمیایی در صنایع کاغذ سازی، چسب، ساختمان، رنگ و … کاربرد دارد.

نرمال بوتانول

در روش اول به این ماده شیمیایی الکل فسیلی نیز می گویند زیرا از تخمیر مواد قندی و کربوهیدرات هایی مانند میوه ها که در اکثر کشورها به عنوان چاشنی استفاده می شود، به دست می آید. در روش دوم، الکل از پروپیلن، یک محصول پتروشیمی ساخته می شود. این ماده شیمیایی را می توان در مصارف مختلف استفاده کرد.

ایزو بوتانول

این ترکیب شیمیایی مایعی بی رنگ است و از گروه الکل 4 کربنی به حساب می آید. می تواند از الکل مایع نوع تک زنجیره ای به الکل ثانویه با زنجیره مستقیم در چهار ساختار مختلف تغییر کند. این مواد شیمیایی همگی از گروه بوتیل یا ایزوبوتانول هستند که مربوط به گروه هیدروکسیل است. ایزوبوتانول را می توان هم برای سنتز شیمیایی و هم برای سوخت استفاده کرد.

فروش مواد اولیه رنگ و رزین

امروزه رنگ در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای گسترده ای دارد. بسیاری از شرکت ها تمایل به خرید این محصول را دارند. مواد شیمیایی باید در مقادیر زیاد ساخته شوند. برای رنگ یا رزین به مواد اولیه نیاز دارید.

رنگ و رزین را می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. برای ساختن رنگ ها به رنگدانه، رزین، حلال و چیزهای خاص نیاز دارید. ممکن است بدست آوردن این مواد سخت باشد.