تامین و واردات مواد اولیه پلاستیکی

مردم مواد پلاستیکی به نام پلی اتیلن را برای ساختن محصولات پلاستیکی وارد می کنند. در این قسمت انواع مواد اولیه پلاستیکی را به شما می گوییم. انواع مختلفی از مواد اولیه پلاستیکی در ایران وجود دارد. پاکسازی این مواد برای صنایع و فناوری مهم است.

امروزه بسیاری از صنایع از پلاستیک استفاده زیادی می کنند. در واقع امروزه شاهد انواع پلاستیک ها و مواد پلاستیکی هستیم. اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که مواد اولیه پلاستیک چیست؟ مواد اولیه پلاستیک چه می کنند؟

مواد اولیه پلاستیکی چیست؟

پلاستیک از هیدروکربن ها و مونومرها ساخته می شود. مونومرها مولکول های آلی هستند که حاوی عناصر دیگری مانند اکسیژن، گوگرد، فلوئور و کلر هستند. پلاستیک های مختلف از ترکیب عناصر مختلف در یک مونومر ساخته می شوند.

این مواد شیمیایی دارای پیوندهای کووالانسی قوی تک، دو و سه گانه بین همه اتم ها هستند. زنجیره های پلیمری از پیوند مونومرها ساخته می شوند. به همین دلیل است که برخی از مواد پلاستیکی نام هایی دارند که با پلی شروع می شود، مانند پلی وینیل کلراید و پلی کربنات.

پلاستیک جایگزین خوبی برای موادی مانند عاج یا لاک پشت هایی است که در گذشته برای تولید محصولات استفاده می شد. قبل از اختراع پلاستیک، مردم از مواد طبیعی مانند عاج فیل یا پوسته لاک پشت برای ساختن وسایلی برای حیوانات استفاده می کردند. این مواد محدود بوده و قابل تعویض نیستند.

تامین و واردات مواد اولیه پلاستیکی

تامین و واردات مواد اولیه پلاستیکی

انواع مواد اولیه پلاستیک

پلاستیک از پلیمر و مواد افزودنی تشکیل شده است که می توان آنها را به شکل یک محصول با ارزش درآورد. این کار در دما و فشار خوب انجام می شود. پلاستیک ها معمولاً بسیار محکم هستند و به عقب خم نمی شوند. این ویژگی آنها را از لاستیک یا الاستومر متفاوت می کند.

پلی‌اتیلن ترفتالات (PET یا PETE)

پلی اتیلن ترفتالات نوعی پلاستیک رایج است. این پلاستیک بسیار سبک، محکم و معمولا شفاف است. اغلب برای بسته بندی مواد غذایی و پارچه (پلی استر) پلی اتیلن ترفتالات یا PET استفاده می شود که به آن فیبر بدون چروک نیز گفته می شود.

این محصول با کیسه های پلاستیکی که معمولا در سوپرمارکت ها می بینیم متفاوت است. این نوع پلیمر پلاستیکی بیشتر برای مصارف بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی استفاده می شود زیرا به اندازه کافی قوی است که از ورود اکسیژن و خراب شدن محصول به داخل آن جلوگیری می کند.

از خروج دی اکسید کربن از نوشیدنی های گازدار جلوگیری می کند. PET محتمل ترین نوع پلاستیکی است که با برنامه های بازیافت جمع آوری می شود. یک ماده شیمیایی که می تواند باعث سرطان شود. هر چه مایع در ظرف PET بیشتر بماند، آنتیموان بیشتری ممکن است آزاد شود. دمای گرم نیز می تواند احتمال انتشار این ماده خطرناک را افزایش دهد.

پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

پلی اتیلن رایج ترین نوع پلاستیک در جهان است. سه نوع اصلی وجود دارد: چگالی بالا، چگالی کم و چگالی خطی کم. پلی اتیلن با چگالی بالا قوی است و می تواند رطوبت و مواد شیمیایی را تحمل کند. این باعث می شود که برای جعبه ها، ظروف، لوله ها و سایر مصالح ساختمانی انتخاب خوبی باشد.

پلاستیک پلی اتیلن با چگالی بالا یا HDPE دارای زنجیره های پلیمری بسیار طولانی است که آن را قوی تر و ضخیم تر از PET می کند. HDPE نه تنها قابل بازیافت است، بلکه پایدارتر از PET است و انتخاب ایمن تری برای بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی محسوب می شود.

برخی از مطالعات نشان داده اند که نور ماوراء بنفش می تواند مواد شیمیایی بیشتری مانند استروژن بسازد که می تواند هورمون های بدن انسان را متفاوت کند.

پلی وینیل کلراید (PVC یا وینیل)

پلی وینیل کلراید یک ماده خام پلاستیکی سخت است که در برابر مواد شیمیایی و آب و هوا سخت و مقاوم است. این باعث می شود که برای کاربردهای ساختمانی مناسب باشد. همچنین برای کاربردهای با تکنولوژی بالا مانند سیم و کابل استفاده می شود.

همچنین در بسیاری از کاربردهای پزشکی استفاده می شود. زیرا در برابر میکروب ها نفوذ ناپذیر است و به راحتی ضدعفونی می شود. کاربردهای یکبار مصرف آن باعث کاهش عفونت در مراقبت های بهداشتی می شود.

با این حال، PVC مضرترین پلاستیک برای سلامتی افراد است زیرا در طول چرخه زندگی خود مواد شیمیایی مضر مانند سرب، دیوکسین و وینیل کلرید را آزاد می کند.

پلی‌اتیلن کم چگالی (LDPE)

پلی اتیلن ها پرمصرف ترین گروه پلاستیک در جهان هستند. این نوع پلاستیک دارای ساده ترین ساختار شیمیایی پلیمری پلاستیکی است که ساخت آن را آسان و ارزان می کند. پلیمرهای LDPE دارای انشعاب های زنجیره ای زیادی از جمله زنجیره های جانبی بلند هستند که باعث می شود چگالی و شفافیت کمتری داشته باشند. به همین دلیل پلی اتیلن معمولا نازک تر و انعطاف پذیرتر است.

LDPE یک انتخاب پلاستیکی ایمن برای استفاده در غذا و نوشیدنی در نظر گرفته می شود. اما برخی مطالعات نشان می دهد که LDPE می تواند اثرات هورمونی ناسالم را در انسان ایجاد کند. متأسفانه، بازیافت این نوع پلاستیک دشوار است.

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یک نسخه نرم تر، شفاف تر و انعطاف پذیرتر از HDPE است. این پلاستیک اغلب برای خط کشی کارتن های نوشیدنی و برای مقاوم کردن سطوح کار در برابر خوردگی استفاده می شود.

پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن نوعی پلاستیک است که بسیار بادوام است. این پلاستیک نسبت به سایر پلاستیک ها در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد. این باعث می شود پلاستیک پلی پروپیلن در بسته بندی و نگهداری مواد غذایی رایج تر شود. می تواند به راحتی خم شود زیرا انعطاف پذیر است، اما شکل و استحکام خود را برای مدت طولانی حفظ خواهد کرد.

PP قوی تر است و می تواند دماهای بالا را تحمل کند، بنابراین اغلب برای ظروف غذای گرم استفاده می شود. در واقع، قدرت آن چیزی بین LDPE و HDPE است. PP در پوشک های یکبار مصرف و نوار بهداشتی و همچنین جلیقه های حرارتی و قطعات خودرو استفاده می شود.

بطری های کودک را می توان از پلاستیک مناسب غذایی که فاقد BPA می باشد ساخته شده است. اگرچه PP تمام این خواص شگفت انگیز را دارد، اما به طور کامل قابل بازیافت نیست و همچنین ممکن است باعث آسم و تغییرات هورمونی در انسان شود.

پلی استایرن (PS یا استایروفوم)

استایروفوم، یک پلاستیک سفت و سخت که به نام فوم فوم شناخته می شود، ارزان است و عایق بسیار خوبی را ارائه می دهد. این برای تهیه غذا، بسته بندی و ساخت و ساز مهم است. پلی استایرن یک پلاستیک خطرناک است.

کاربرد های مواد اولیه پلاستیک

  • مواد پلاستیکی وارد صنعت ساختمان شده و در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.
  • بسیاری از محصولات مانند لنزها، شیشه های هواپیما، کیسه های پلاستیکی و لباس ها با مواد و مواد اولیه پلاستیکی ساخته می شوند.
  • از پلاستیک برای ساختن بسیاری از وسایل مانند سطل، لیوان، مسواک و شانه و سبد استفاده می شود.
  • از پلاستیک برای ساخت عناصر گرمایشی و سرمایشی خانه استفاده می شود.
  • امروزه جراحی پلاستیک برای جراحی ها و اتاق های عمل ضروری است.
  • از پلاستیک برای ساخت روکش باتری ها و سایر موارد مشابه استفاده می شود.

نکات قابل توجه در واردات مواد اولیه پلاستیک

امروزه پلاستیک در تجارت ما بسیار محبوب است. بر اساس گزارش ها، تقاضای سالانه پلی اتیلن ترفتالات بسیار زیاد است؛ بنابراین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان را می توان در صنعت نساجی یافت. بیشترین کاربرد این ماده در صنایع بسته بندی و بسته بندی پلاستیکی است.

اهمیت آن برای انواع صنایع و کارخانه ها بسیار مهم است. هنگامی که پلاستیک با موادی مانند الیاف شیشه یا نانولوله های کربنی ترکیب می شود، می تواند مواد را قوی تر کند. این ماده رنگی ندارد و مانند یک نیمه کریستال ساخته شده است.

پلی اتیلن ترفتالات بسیار قوی است و می تواند در برابر آب و وزن مقاومت کند.  از آنجا که این ماده می تواند از شکستن پلاستیک جلوگیری کند و ارزان است، آوردن مواد خام پلاستیکی بسیار مهم است.

قوانین واردات مواد اولیه پلاستیک در ایران

برای آوردن چیزها به ایران باید قوانین کشورمان را بشناسید. هیئت دولت متولی اجرای قانون صادرات و واردات است. وزارتخانه ها و ادارات کل از ابزارهای اجرایی دولت در این حوزه هستند؛ بنابراین، قوانینی برای نحوه واردات و صادرات کالا وجود دارد.

این قوانین به مواردی مانند نحوه ثبت نام، دریافت مجوز و اینکه چه محصولاتی باید از قوانین خاصی پیروی کنند نگاه می کنند. این قوانین در شرایطی توسط دولت وضع شده است که بسیاری از مصوبات دیگر توسط وزارت امنیت انجام می شود.

اهمیت مواد پلیمری در تولید محصولات پلاستیکی

مواد پلیمری برای ساخت محصولات پلاستیکی مهم هستند. بنابراین باید این مواد را به خوبی بشناسید و نحوه استفاده از هر کدام را بدانید. مواد پلاستیکی یا مواد پلیمری آن چیزی است که برای ساخت محصولات پلاستیکی استفاده می شود.

این مواد ساختاری با مولکول های بزرگ دارند و از کنار هم قرار دادن این مولکول ها در تعداد معینی از تکرار ساخته می شوند. مواد اولیه پلاستیک انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای ویژگی ها و قابلیت های خاصی هستند. به طور کلی مواد اولیه پلاستیک با سایر مواد بی کیفیت متفاوت است.