مانومتر پرتابل و بررسی آن

برای اندازه گیری فشار هوا و آب از فشارسنج قابل حمل یا مانومتر پرتابل استفاده کنید. همچنین می توانید از مانومتر قابل حمل دیجیتال یا فشار سنج دیفرانسیل دیجیتال برای اندازه گیری فشار در محدوده ها و اندازه های مختلف کمک بگیرید.

مانومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری فشار استفاده می شود. مانومترها در صنایع مهم هستند. مانومترهای صنعتی معمولاً در جایی نصب می شوند که فشار باید خوانده شود و فشار توسط اپراتور خوانده می شود.

مانومترها در صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، فولاد، نیروگاه ها و … کاربرد فراوانی دارند و در اکثر فرآیندهای صنعتی باید فشار را دائماً کنترل کرد وگرنه آسیب های جبران ناپذیری از جمله آسیب به قطعه یا قطعه وارد می کند.

آشنایی با انواع مانومتر

مانومتر در انواع مختلف طراحی، ساخته و روانه بازار شده است. برخی از این مدل ها بیشتر از بقیه رایج هستند و معمولاً در محیط های صنعتی استفاده می شوند. انواع فشارسنج ها را می توان بر اساس نحوه ساخت، مشخصات فنی و نوع مایع داخل آن ها در گروه های مختلفی دسته بندی کرد. ما برخی از انواع فشار سنج رایج را در زیر فهرست کرده ایم.

فشارسنج روغنی

گلیسیرین را نیز می توان در فشارسنج قرار داد که به آن فشارسنج روغنی می گویند. این فشارسنج های گلیسیرین برای اندازه گیری هایی در نظر گرفته شده اند که در آن نوسانات فشار زیاد، لرزش یا شوک ممکن است رخ دهد. این مایع به پایین نگه داشتن فشار در فشارسنج روغن کمک می کند.

مانومتر خشک

این ابزار ممکن است بهترین انتخاب برای شما نباشد زیرا ممکن است ویژگی های زیادی داشته باشد. مانومتر خشک معمولاً در ماشین های صنعتی از جمله کمپرسور هوا استفاده می شود. این ابزار برای محیط هایی که ارتعاشات مکانیکی کم و رطوبت کمی وجود دارد مناسب است. اما وقتی هوا سرد است از این ابزار استفاده نکنید. در دماهای پایین، رطوبت می تواند به یخ تبدیل شود و باعث از کار افتادن گیج شود.

مانومتر دیجیتال

مانومترهای دیجیتال از آب یا جیوه برای اندازه گیری فشار استفاده نمی کنند. این ابزار با یک مبدل فشار عرضه می شود که سطح فشار را تبدیل به یک سیگنال، مقدار الکتریکی می کند. مبدل های فشار از سه نوع الکتریسیته استفاده می کنند: مقاومتی، خازنی و القایی.

در manometer دیجیتال مقادیر فشار اندازه گیری شده روی صفحه نمایش به صورت دیجیتالی نشان داده خواهد شد.

فشارسنج اکسیژن و فشار سنج خلاء

کپسول اکسیژن قسمتی به نام گیج فشار اکسیژن یا تنظیم کننده اکسیژن در قسمت بالایی دارد. این به اپراتور کمک می کند تا بفهمد چه مقدار اکسیژن وارد و خارج می شود. مانومتر خلاء فشار را در خلاء اندازه گیری می کند.

برای تعیین دقیق یا کنترل سطح خلاء محفظه در هر زمان معین به خلاء سنج های مختلفی نیاز است. فشار خلاء معمولاً کمتر از فشار اتمسفر است. فشار اتمسفر فشار استاندارد در سطح دریا است و 101.325 کیلو پاسکال است.

فشار معمولاً بر حسب بار یا psi اندازه گیری می شود. فشار خلاء یک عدد منفی است که با فشار هوا مقایسه می شود. گیج فشار خلاء در اکثر صنایع مختلف مانند خودروسازی، دریایی، تحقیق و توسعه و تولید به کار می رود.

کاربرد مانومتر

کاربرد مانومتر

مانومتر پرتابل چگونه کار می کند؟

روش کار مانومتر به این صورت است که مایعی در یک لوله U شکل وجود دارد که بر اساس اصل تعادل هیدرواستاتیک کار می کند. هنگامی که لوله با فشار یکسان باز می شود، مایع داخل هر دو انتهای لوله در یک سطح است. اگر فشار مثبت به یک پا وارد شود، مایع داخل آن به سمت پای دیگر لوله حرکت می کند و در پای دیگر به سمت بالا حرکت می کند. این بدان معنی است که با مقایسه سطح مایع در دو مکان می توانید میزان فشار وارد شده را متوجه شوید.

دستگاه می تواند دارای ستون هایی باشد که آب بندی شده یا آب بندی نشده اند. برای بررسی فشار می توانید از ابزاری به نام مانومتر ستون باز استفاده کنید. برای اندازه گیری فشار مطلق و خلاء می توان از نوع ستون مهر و موم شده استفاده کرد.

دستگاه اندازه گیری فشار مایع با متعادل کردن وزن مایع بین دو فشار برای اندازه گیری فشار تفاضلی مایع کار می کند. آب را می توان با اختلاف فشار کوچک اندازه گیری کرد. جیوه یا سایر مایعات سنگین برای ایجاد تغییرات بزرگ در فشار استفاده می شود.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز

کاربرد مانومتر

شاید برای شما سوال باشد که مانومتر چیست و چه کاربردی دارد. باید بدانید که از فشارسنج ها برای اندازه گیری میزان استحکام چیزی در مقایسه با هوا یا چیزهای دیگر استفاده می شود. آنها ابزارهایی هستند که می توانند در بسیاری از صنایع و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

استفاده از این ابزار بسته به جنس بدنه آن می تواند متفاوت باشد. زیرا هر نوع فشار سنج برای هر نوع سیال مناسب نیست. گاهی اوقات، مواد نمی توانند مواد خورنده یا تهاجمی را تحمل کنند.