فلومتر ونتوری

فلومتر ونتوری وسیله ای است که از معادله برنولی برای اندازه گیری دبی استفاده می کند. این دستگاه دارای لوله ای است که به صورت گرد و یک سوراخ کوچک در وسط دارد که این باعث می شود که مایع سریعتر جریان یابد.

>>> لیست تجهیزات در صنایع نفت و گاز

همانطور که سیال از طریق ونتوری حرکت می کند، سرعت آن افزایش می یابد و باعث کاهش فشار می شود. این اختلاف فشار برای تعیین مقدار مایع در حال حرکت استفاده می شود. لوله های ونتوری می توانند با دقت اندازه گیری کنند، افت فشار پایینی داشته باشند و با مایعات مختلف به خوبی کار کنند.

فلومتر ونتوری چیست؟

از این ابزار برای انواع سیالات (گاز، بخار و مایع) استفاده می شود. با این فلومترها می توانید با کاهش سطح مقطع در مسیر سیال، دبی را بدست آورید. لوله ونتوری دارای دو قسمت است که به هم می پیوندند و یکی از قسمت اصلی خط لوله جدا می شود.

هنگامی که سیال به قسمت همگرا می رسد، سرعت آن افزایش و فشار آن کاهش می یابد. سرعت به مقدار قبلی خود باز می گردد، اما فشار کمی کاهش می یابد.

انواع فلومتر ونتوری از لحاظ کاربرد

به طور معمول سه نوع فلومتر ونتوری موجود است.

  • ونتوریمتر افقی: این نوع دماسنج بسیار قدرتمند است و انرژی پتانسیل بسیار کمی دارد.
  • ونتوریمتر عمودی: این نوع دارای بیشترین انرژی پتانسیل و کمترین انرژی جنبشی است.
  • ونتوریمتر شیبدار: در این مدل هم انرژی پتانسیل و هم انرژی جنبشی در حد بالایی هستند.
انواع فلومتر ونتوری

انواع فلومتر ونتوری

انواع فلومتر ونتوری از لحاظ ساخت

فلنجی Flanged

لوله های ونتوری فلنج دار نوعی لوله ونتوری با فلنج در ابتدا و انتهای آن جهت نصب و اتصال آسان در سیستم خط لوله است. فلنج برای نصب ونتوریس در خطوط لوله استفاده می شود. این نوع ونتوری به دلیل اتصال قوی و بدون نشتی شناخته شده است و اندازه گیری جریان قابل اعتماد را تضمین می کند.

جوشی Weld-In

لوله های Weld-In venturi لوله های خاصی هستند که می توانند به طور دائم به یک سیستم یا خطوط انتقال سیال متصل شوند. این نوع ونتوری می تواند مستقیماً به خط لوله جوش داده شود و اتصال قوی داشته باشد.

درجی Insertion

لوله‌های ونتوری نوع درج، نوع دیگری از فلومترهای ونتوری هستند که برای قرار دادن در سیستم‌ های لوله‌کشی موجود بدون برش یا جوش طراحی شده‌ اند. این نوع ونتوری ها را می توان در یک خط لوله از طریق یک دریچه یا روزنه نصب کرد و برای اندازه گیری جریان موقت مناسب است.

کاربردهای فلومتر ونتوری

Venturis در بسیاری از مکان‌ها مانند کارخانه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاه‌ها، فرآوری‌های شیمیایی، تصفیه آب و سیستم‌های HVAC استفاده می‌شود. این صنایع به اندازه گیری های دقیقی از نحوه جریان سیال، نحوه کنترل فشار و چگونگی تغییر سیال نیاز دارند.

اندازه گیری نحوه جریان سیال

لوله های ونتوری در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری میزان جریان آب از آنها استفاده می شود. آنها بسیار دقیق و قابل اعتماد هستند. آنها می توانند با اندازه گیری اختلاف فشار، سرعت حرکت سیال را تشخیص دهند. لوله های ونتوری برای اندازه گیری جریان های با سرعت بالا طراحی شده اند و می توانند در طیف وسیعی از سیالات استفاده شوند.

مخلوط کردن سیال

از این دستگاه می توان برای افزودن مواد شیمیایی یا افزودنی به مایع استفاده کرد. هنگامی که مایع دیگری را در درگاه کناری دستگاه قرار می دهید، خلاء ایجاد شده توسط اثر ونتوری، مایع را به داخل مایع در حال مخلوط می کشد.

نحوه تنظیم فشار

لوله های ونتوری را می توان به عنوان تنظیم کننده فشار در سیستم هایی که نیاز به افت فشار خاص دارند استفاده کرد. شما می توانید اندازه گلوی دستگاه را تغییر دهید یا از چندین مرحله لوله ونتوری برای کنترل میزان فشار یک سیستم خط انتقال استفاده کنید.

سیستم های فیلتراسیون

لوله های ونتوری را می توان در سیستم های فیلتراسیون برای کمک به کشیدن یا خلاء ذرات یا ناخالصی ها از جریان اصلی سیال استفاده کرد. به بیان ساده، اثر ونتوری باعث می شود فیلتر بهتر کار کند و جریان مایع را تمیز نگه می دارد.

اجکتورها و سیستم های خلاء

لوله های ونتوری را می توان به عنوان اجکتور یا قسمتی از سیستم های خلاء برای تولید مکش یا خلاء استفاده کرد. این سیستم ها می توانند گازها، بخارات یا سایر مواد را از یک منطقه خاص با استفاده از اثر ونتوری حذف کنند.

اجزای فلومتر ونتوری

لوله ونتوری

فلومتر ونتوری دارای یک لوله کوتاه و مخروطی است که جریان سیال را محدود می کند و باعث افت فشار می شود. سازه معمولاً دارای سه قسمت است: یکی در ابتدا، یکی در انتها و دیگری در انتها. این طراحی اجازه می دهد تا مایع به آرامی و بدون از دست دادن انرژی زیاد جریان یابد.

ترانسمیتر فشار دیفرانسیل DP

شما می توانید از یک فرستنده فشار دیفرانسیل یا یک مانومتر آنالوگ دیفرانسیل برای اندازه گیری اختلاف فشار در سراسر فلومتر استفاده کنید.